Miażdżyca dotyczy każdego. Sprawdź co robić, by ograniczyć miażdżycę

2022-04-26 21:57

Miażdżyca może zacząć się już w bardzo młodym wieku. Zmiany miażdżycowe, polegające na odkładaniu się w naczyniach blaszek miażdżycowych, pojawiają się u każdego, tyle, że w różnym nasileniu. Dlatego wszyscy musimy zapobiegać miażdżycy.

Miażdżyca dotyczy każdego. Sprawdź co robić, by ograniczyć miażdżycę
Autor: Getty Images

Miażdżyca jest tak powszechna, że lekarze zastanawiają się czasem, czy nie jest po prostu nieodłącznym elementem starzenia się. Ale fakt, że zdarzają się osiemdziesięciolatkowie z bardzo nieznacznymi objawami miażdżycy, przeczy tej tezie. Zaawansowane zmiany miażdżycowe odkrywano natomiast u młodych, zaledwie 18 czy 19-letnich żołnierzy amerykańskich w Wietnamie, znajdowano je nawet u noworodków. Te doniesienia świadczą o tym, że w rozwoju miażdżycy ogromną rolę odgrywają inne niż wiek czynniki. Obalamy kilka mitów związanych z miażdżycą.

Miażdżyca nie dotyka ludzi w młodym wieku

To nieprawda. Wyniki badań prowadzone wśród dzieci w krajach wysokorozwiniętych są zastraszające. Zmiany miażdżycowe wykrywa się wśród dziesięcio- piętnastolatków. Ma to wyraźny związek ze złym odżywianiem dzieci i młodzieży (fast foody, chipsy, słodycze, słodzone napoje gazowane i napoje energetyzujące) oraz z coraz częściej siedzącym trybem życia najmłodszych.

Kobiety do menopauzy chronią przez miażdżycą estrogeny

Okazało się, że ochronna rola estrogenów nie jest tak wielka jak przypuszczano. Wobec zmiany trybu życia kobiet, powszechnego palenia tytoniu oraz częstszego picia mocnych alkoholi i sięgania po inne używki, a także życia w silnym przewlekłym stresie, pośpiechu i przepracowaniu, estrogeny są bezsilne. Kobiety coraz wcześniej mają zmiany miażdżycowe i doznają zawałów serca oraz udarów mózgu. Przy takim trybie życia nie można liczyć na parasol estrogenowy.

Miażdżyca rozwija się tylko w naczyniach wieńcowych

Nic bardziej mylnego! Zmiany miażdżycowe powstają we wszystkich naczyniach - tętnicach - zaopatrujących rozmaite organy i części ciała. W takim samym stopniu dotyczy to naczyń wieńcowych zaopatrujących serce, jak tętnic szyjnych transportujących krew do mózgu oraz tętnic odpowiedzialnych za ukrwienie nóg. Niedokrwienie kończyn dolnych jest częstym zaburzeniem związanym z miażdżycą. Sygnałem takich kłopotów są łatwo marznące stopy, na co często narzekają kobiety.

Cholesterol nie jest głównym powodem miażdżycy

Wysoki poziom cholesterolu w organizmie przyczynia się do powstania zmian miażdżycowych - jak dotąd świat lekarski nie odwołał tej opinii. Znaleziono natomiast innych współodpowiedzialnych za rozwój procesów miażdżycowych: są to nie do końca jeszcze przebadane procesy zachodzące w ścianach naczyń, które prowadzą do powstania blaszek miażdżycowych. Polegają one na nieprawidłowej przemianie cholesterolu oraz na uszkodzeniach nabłonka ścianek naczyń. Stwierdzono, że wpływ na rozwój zmian miażdżycowych mają zaburzenia czynności tarczycy, nadnerczy i trzustki oraz podwzgórza i przysadki mózgowej. Można powiedzieć, że nie tylko dieta ale też ogólna równowaga organizmu mogą wyzwolić, bądź uchronić nas przed zmianami miażdżycowymi.

Poradnik Zdrowie: miażdżyca