Kibicowanie może skończyć się zawałem! Kardiolodzy mają ważną radę

2022-12-01 9:05

Kibicowanie może powodować poważne problemy zdrowotne. Dopingowanie ulubionej drużyny powoduje nagły skok ciśnienia, przyspieszony puls, co jest szczególnie niebezpieczne dla kibiców zmagających się z chorobą wieńcową. U osób ze słabszym sercem kibicowanie może doprowadzić nawet do zawału. Sprawdź, jakie są niebezpieczne skutki zdrowotne kibicowania i jak kibicować, by nie zaszkodzić zdrowiu.

Kamil Glik na Mistrzostwach Świata w Katarze
Autor: AP PHOTO/ARIEL SCHALIT Kibicowanie może doprowadzić do zawału! Skutki zdrowotne kibicowania

Spis treści

  1. Kibicowanie może doprowadzić do zawału
  2. Kibice za bardzo biorą sobie do serca dopingowanie
  3. Jakie objawy powinny niepokoić podczas kibicowania?
  4. Śmiertelne rzuty karne
  5. Kibicowanie - jak uchronić serce przed ogromem emocji?

Kibicowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie Wszystko dlatego, że podczas dopingowania ulubionej drużynie pojawiają się silne emocje. Te są szczególnie niebezpieczne szczególnie dla osób ze słabym sercem. U nich kibicowanie może się skończyć wizytą na oddziale kardiologicznym, a nawet zawałem serca.

Kibicowanie może doprowadzić do zawału

Podczas dopingowania ulubionej drużynie kibic narażony jest na ogromny stres, który jest spowodowany nagłym wyrzutem adrenaliny.

Podwyższony poziom tego hormonu jest niekorzystny dla zdrowia. Podczas nagłego wyrzutu adrenaliny dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i tętnic wieńcowych, czego konsekwencją jest niedostateczne ukrwienie i zaopatrzenie serca w tlen.

U kibica dochodzi także do nagłego skoku ciśnienia i w ogóle do przyspieszenia akcji serca. Dodatkowo przyspieszony jest puls, jak podczas intensywnego wysiłku.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca, ponieważ może wywołać u nich arytmię, a nawet zawał.

Znane są przypadki pacjentów, którzy po obejrzeniu meczu dostali ostrych bólów dławicowych, co skończyło się bardzo ostrym incydentem wieńcowym, zagrażającym życiu.

Poza tym wielu kibiców, ogląda mecze, wspomagając się używkami: kawą, papierosami, alkoholem, aby w ten sposób stłumić swoje emocje, odreagować. A to zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Kibice za bardzo biorą sobie do serca dopingowanie

Szkodliwy wpływ kibicowania na serce udowodnili niemieccy naukowcy, których wyniki badań zostały opublikowane na łamach "New England Journal of Medicine".¹

Porównali oni liczbę problemów kardiologicznych odnotowanych w stolicy Bawarii podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej latem 2006 r., z danymi z lat wcześniejszych oraz z tygodni poprzedzających i następujących bezpośrednio po turnieju. Ostre zdarzenia sercowo-naczyniowe oceniano u 4279 pacjentów.

Okazało się, że w dniu meczu z udziałem reprezentacji Niemiec ryzyko wystąpienia zawału serca lub innego problemu kardiologicznego u niemieckich mężczyzn wzrastało trzykrotnie, natomiast u Niemek o 82 proc.

Zdaniem naukowców największe znaczenie ma nie wynik danego meczu, lecz jego przebieg. Na przykład, najwięcej problemów kardiologicznych odnotowano w dniu ćwierćfinału Niemcy-Argentyna, który rozstrzygnął się na korzyść Niemiec dopiero w rzutach karnych.

Z kolei w dniu meczu o trzecie miejsce z Portugalią, zakończonego zwycięstwem Niemiec 3-1, liczba problemów kardiologicznych nie wzrosła.

Negatywny wpływ kibicowania na zdrowie potwierdzili także amerykańscy naukowcy z University of Southern California i Good Samaritan Hospital.²

Autorzy badania - J. S. Chi oraz R. A. Kloner w swojej pracy komentują wyniki opublikowanych dotąd badań, które dotyczą wpływu wydarzeń sportowych na stan serca.Autorzy przytaczają wyniki obserwacji pochodzących z Holandii, gdzie zanotowano wzrost śmiertelności z powodu choroby wieńcowej i udarów wśród mężczyzn w dniu, w którym reprezentacja piłkarska tego kraju przegrała ważny mecz z Francją.

Również badacze angielscy odnotowali 25% wzrost liczby zawałów serca bezpośrednio po przegranym przez Brytyjczyków meczu z Argentyną w 1998 roku.

Tymczasem w komentowanej pracy odnotowano wśród mężczyzn spadek śmiertelności z powodu zawału serca w dniu, w którym reprezentacja Francji zdobyła Puchar Świata.

Zdaniem autorów badania obserwacja ta jest szczególnie istotna, ponieważ po raz pierwszy wykazano zmniejszenie śmiertelności związane ze zdarzeniem pozytywnym, podczas gdy w poprzednich badaniach skupiano się głównie na emocjach negatywnych.

Przypuszczenie, że pozytywne emocje mogą modyfikować ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych jest intrygujące i zasługuje na dalsze badania.

Ważne

Jakie objawy powinny niepokoić podczas kibicowania?

To poważne objawy, świadczące o zbyt wysokim ciśnieniu czy niedokrwieniu serca. Osoba z takimi objawami powinna przerwać oglądać mecz i się uspokoić. Jeśli objawy po kilkudziesięciu minutach nie miną, należy zgłosić się do lekarza.

Śmiertelne rzuty karne

Kibicowanie naraża na problemy z sercem nie tylko osoby z grupy ryzyka, lecz także młodych kibiców.

Znany jest przypadek 16-letniego! Argentyńczyka, który zmarł na zawał serca w czasie konkursu rzutów karnych w półfinale piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii, w którym jego ulubieńcy rywalizowali z Holendrami.³

Sam mecz nie był emocjonujący. Pełno dramaturgii przyniosły za to rzuty karne. W momencie, kiedy argentyński bramkarz Sergio Romero obronił pierwszy strzał rywali w serii "jedenastek", kibic wyskoczył z radości do góry, po czym padł na ziemię. Po przewiezieniu do szpitala lekarze stwierdzili zgon z powodu zawału serca.

Z kolei na Euro 2016 na zawał serca zmarł 50-letni szef belgijskich kibiców Erik Reynaerts. Stało się to kilka godzin po niedzielnym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy, w którym Belgia pokonała 4:0 (1:0) Węgry.4

W tym samym roku na początku meczu piłkarskich mistrzostw Europy między Ukrainą a Irlandią Północną na trybunach stadionu w Lyonie zmarł na atak serca kibic "Wyspiarzy". 64-letni mężczyzna zasłabł i pomimo natychmiastowej akcji ratowniczej, nie udało się go uratować.5

Z kolei pewien fan klubu Stoke City trafił do szpitala zaraz po ataku serca, jakiego doznał w czasie meczu jego ukochanej drużyny z Liverpoolem. Serce mężczyzny nie poradziło sobie z pięknym golem Philippe Coutinho (23 l.), który zapewnił jego zespołowi zwycięstwo.6

Kibicowanie - jak uchronić serce przed ogromem emocji?

Osoby, które mają problemy z sercem, przyjmują leki na serce, powinny stosować techniki relaksacyjne. Po konsultacji z lekarzem mogą zażyć nawet tabletkę uspokajającą, ponieważ tak silne emocje mogą zagrażać zdrowiu.

Należy unikać słonych przekąsek, które podnoszą ciśnienie, i piwa.

W najbardziej emocjonujących momentach zaleca się wyjść do innego pokoju, policzyć do 10 lub wypić szklankę wody - każda metoda relaksacyjna jest dobra.