Czy wysokie ciśnienie jest dziedziczne? [Porada eksperta]

2013-03-25 19:22

Mam 33 lata, odżywiam się zdrowo, nie pale papierosów, nie piję alkoholu. Ciśnienie mierzyłam sporadycznie - zawsze było dobre. U ojca wykryto nadciśnienie i dlatego mama kupiła aparat do mierzenia ciśnienia naramienny. Zaczęłam mierzyć ciśnienie dwa, trzy razy w tygodniu - zawsze było dobre, czasami troszkę podwyższone. Wczoraj sobie zmierzyłam ciśnienie o godzinie 15 - miałam 151/87, puls 105, a o 21:30 miałam 151/100, puls 109. Czy nie było za wysokie i czy nie powinnam udać się do lekarza? Czy ciśnienie może być dziedziczne? Bo matka mojego ojca, a moja babcia też miała nadciśnienie i cukrzycę.

Porada internisty
Autor: Getty Images

Wyniki pomiarów wskazują, że prawdopodobnie będzie pani miała nadciśnienie. Z formalnego punktu widzenia o rozpoznaniu nadciśnienia mówimy gdy trzykrotnie stwierdzi się ciśnienie powyżej 140/90 lub jeden raz ciśnienie 180/110. Dodatni wywiad rodzinny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia. Może ono u osób z rodzin nadciśnieniowych pojawić się w różnym wieku. Pani wiek jest typowym okresem na ujawnianie się nadciśnienia. Ponadto czas kalendarzowy w którym zwyżki pojawiły się jest również dość typowy – dieta świąteczna zawiera więcej jonu sodowego ( szynki, suche kiełbasy, sałatki jarzynowe to typowe „bomby solne”) i zwiększone konsumowanie tego jonu może sprzyjać podwyższeniu się ciśnienia. Musi pani mieć świadomość, że jon sodowy znajduje się nie tylko w soli ( czyli chlorku sodu), ale także w wielu pozasolniczkowych produktach. Szczególnie dużo jonu sodowego jest w produktach konserwowanych solą, o długim terminie ważności.
Zachęcam do lektury innych postów na temat nadciśnienia gdzie często poruszam ten problem oraz lektury mojego blogu Cywilizacja soli.  Warto aby zwróciła pani uwagę na swoją dietę, a jeżeli wartości ciśnienia będą powyżej 130/80 wskazane będzie skontaktowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Sprawdź czy masz nadciśnienie

 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta