7 rzeczy, które zwiększają ryzyko zawału serca zimą

2022-12-12 6:54

Jak dowodzą przeprowadzone badania, niskie temperatury zwiększają ryzyko zawału serca. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby mające problem z układem krążenia. W zimne, mroźne i wietrzne dni szczególnie powinniśmy dbać o nasze serce. Oto 7 powodów, przez które wzrasta ryzyko zawału serca zimą.

7 rzeczy, które zwiększają ryzyko zawału serca zimą
Autor: Getty Images 7 rzeczy, które zwiększają ryzyko zawału serca zimą

Spis treści

  1. 7 powodów, przez które wzrasta ryzyko zawału serca zimą

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund przeprowadzili badanie dotyczące wpływu temperatur powietrza na ryzyko zawału serca. Przeanalizowali dane ponad 274 tys. osób w wieku od 50 do 89 lat, które w latach 1998-2013 przeszły zawał serca. Porównali je z danymi pogodowymi. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza i ciśnienia atmosferycznego, wzrastała częstość występowania zawału. Nie bez znaczenia była również duża prędkość wiatru i krótszy czas nasłonecznienia. Ekstremalnie niska temperatura powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, co z kolei ogranicza dopływ tlenu do serca.

Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

7 powodów, przez które wzrasta ryzyko zawału serca zimą

Niezdrowa dieta

W okresie jesienno-zimowym, częściej niż kiedykolwiek sięgamy po niezdrowe przekąski. Miejsce owoców i warzyw zajmują słodycze, niezdrowe tłuszcze i fast foody, co przyczynia się do wzrostu masy ciała, co z kolei niekorzystnie wpływa na pracę serca.

Sód i tłuszcze nasycone sprawiają, że pompowanie krwi przez serce jest utrudnione. Dlatego tak ważne jest, by szczególną uwagę przywiązać do zdrowej diety i odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Infekcje i grypa

Późną jesienią i zimą rozpoczyna się sezon przeziębień i grypy. Nawracające infekcje osłabiają pracę serca, co w szczególności dotyczy osób borykających się z problemami układu krążenia – jednak nie tylko.

Osoby zaszczepione, choć i tak mogą zmagać się z grypą, przejdą ją o wiele łagodniej, co będzie miało korzystny wpływ na pracę serca.

Front atmosferyczny

Stale zmieniające się fronty atmosferyczne, to nie tylko wahania pogodowe, ale również spadki i wzrosty ciśnienia atmosferycznego, które są szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na serce.

Wszystko to sprawia, że układ krążenia jest bardziej przeciążony i trudniej jest mu się przyzwyczaić do nieustannie zmieniającej się aury.

Zanieczyszczone powietrze

Nie tylko niska temperatura czy niezdrowe jedzenie niekorzystnie wpływają na pracę serca zimą. Jednym z większych zagrożeń jest zanieczyszczone powietrze. Duża ilość tlenku węgla, siarki i azotu skutkuje osłabieniem układu krążenia i problemami z oddychaniem.

Zimowa aktywność fizyczna

Podczas odśnieżania podjazdu przed domem w mroźny dzień, naczynia krwionośne, by utrzymać prawidłową temperaturę ciała, zwężają się, a ciśnienie krwi się podnosi.

Dodatkowo, wysiłek sprawia, że serce szybciej bije, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorym sercem.

Picie alkoholu

W krótkie, zimowe dni częściej sięgamy po alkohol, który rozszerzając naczynia krwionośne, rozgrzewa organizm. Jednak nadużywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na pracę serca i upośledza układ nerwowy.

Tym samym zwiększa ryzyko zawału serca. Kieliszek alkoholu lepiej zastąpić zimową herbatą z pomarańczą, goździkiem i miodem.

Stres

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, które w niektórych domach trwają kilka tygodni, choć są czasem wyjątkowym, są również stresujące. Sprzątanie, gotowanie i wybieranie prezentów nie sprzyjają wypoczynkowi.

Nerwy i pośpiech nie oszczędzają serca. Dlatego w przygotowania do świąt warto zaangażować pozostałych domowników, by pozwolić sobie na chwilę relaksu i odpoczynku.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?
Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?