85 proc. stulatków to kobiety. Poznaj sekret ich długiego życia
Czy kobiety znają sekret długowieczności? Statystyki pokazują, że aż 85 proc. osób, które dożywają 100 lat, to właśnie one. Co sprawia, że panie żyją dłużej niż mężczyźni? Naukowcy mają na ten temat kilka teorii i nie wszystkie są oczywiste.

Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni?
Około 85 proc. osób w wieku 100 lat lub starszych to kobiety, a tylko 15 proc. to mężczyźni. Ci, którzy żyją 110 lat lub więcej w 90 proc. to kobiety.
Podczas gdy mężczyźni są zazwyczaj silniejsi, kobiety żyją dłużej. Różnicę tę można potencjalnie wyjaśnić cechami biologicznymi, a także czynnikami społecznymi i kulturowymi
- powiedziała dr Naushira Pandya, kierownik wydziału geriatrii w Nova Southeastern College of Osteopathic Medicine.
Eksperci twierdzą, że istnieje wiele powodów, dla których kobiety żyją dłużej niż mężczyźni.

Czynniki biologiczne
Jednym z możliwych powodów, dla których kobiety częściej dożywają setki, mogą być ich hormony. Estrogen odgrywa istotną rolę ochronną - wspiera zdrowie układu krążenia, a także pobudza neutralizowanie wolnych rodników.
Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, zwłaszcza w czasie ciąży. Jak wykazało badanie kohortowe przeprowadzone w 2020 roku, kobiety, które po menopauzie korzystały z terapii estrogenowej, żyły dłużej niż te, które tego nie robiły.
Estrogeny u kobiet zmniejszają stres oksydacyjny na poziomie tkankowym, a także zwiększają bardziej ochronne lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) i zmniejszają lipoproteiny o małej gęstości (LDL). Innym czynnikiem, który może wyjaśniać dłuższą długość życia u kobiet, jest wolniejsze starzenie się układu odpornościowego
- wyjaśniła ekspertka.
Hipoteza babci
Hipoteza babci sugeruje, że kobiety żyją dłużej, aby pomagać wychowywać wnuki.
Kobiety opiekują się swoimi dziećmi, mężami i starszymi rodzicami, jakby to było zadanie, które muszą wykonać
- powiedział Moti Gamburd, CEO w CARE Homecare.
Instynktownie przygotowują się do roli opiekuna, upewniając się, że same są wystarczająco zdrowe.
Odwiedzają lekarza, przyjmują leki zgodnie z zaleceniami i przestrzegają nawyków, które pozwolą im zachować zdrowie
- dodał.
Czynniki związane ze stylem życia
Kobiety bardziej dbają o zdrowie i rzadziej podejmują ryzykowne zachowania niż mężczyźni.
Mężczyźni częściej palą, piją, podejmują ryzykowne zachowania i unikają opieki zdrowotnej
- wytłumaczył internista dr Evan Ciarloni.
Panowie są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym w USA i czterokrotnie bardziej narażeni na bycie ofiarą zabójstwa.
Więzi społeczne
Więzi społeczne mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie i długowieczność zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Wykazano, że brak relacji z innymi jest tak samo szkodliwy dla zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie.
Kobiety częściej pielęgnują przyjaźnie i więzi społeczne, a to przekłada się na dłuższe życie. Są również bardziej skłonne zwrócić się do przyjaciela lub członka rodziny, gdy mają trudniejszy czas.
Nawyki, które pomagają żyć dłużej
Bez względu na to, ile masz lat i jakiej jesteś płci, istnieje kilka uniwersalnych nawyków, które mogą pomóc ci zachować zdrowie i zwiększyć szanse na długie życie. Wśród nich warto wymienić regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu, unikanie nałogów, takich jak palenie papierosów, oraz ograniczenie alkoholu.
Nie bez znaczenia są też zdrowe relacje z innymi, pozytywne nastawienie do życia i codzienne zajęcia, które dają radość i satysfakcję.
Można żyć długo i zdrowo, skupiając się na indywidualnych czynnikach ryzyka chorób przewlekłych i opracowując holistyczny plan. Obejmuje to dietę, ćwiczenia, sen, relacje i duchowość
- podsumował lekarz.