Wzrost parathormonu po usunięciu przytarczyc [Porada eksperta]

2016-11-27 15:13 Barbara Grzechocińska

Ponad miesiąc temu miałem operację usunięcia lewej dolnej przytarczycy, zaraz po operacji parathormon miałem na poziomie 18,8, a wapń 2,19, obecnie wyniki z wczoraj wapń całkowity na poziomie 2,39, a parathormon 60,08. Wynik badania histopatologicznego - gruczolak przytarczyczki. Jestem zaniepokojony tym nagłym wzrostem PTH. Dodam, że cały czas mam przewlekły ból brzucha pod żebrami głównie z lewej strony. Jakie badania powinienem wykonań i gdzie szukać pomocy? Mój endokrynolog mówi o obserwacji, ale ja się niepokoję, że może być coś poważnego np. MEN-1 lub guz na trzustce. Amylazę mam podwyższoną - na poziomie 126.

Najprawdopodobniej ma Pan znów gruczolaka przytarczyc. Może, w związku z bólami, warto by było wykonać badanie USG brzucha i wart też byłoby wyjaśnić przyczynę podwyższonej aktywności amylazy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE