Wzrost parathormonu po usunięciu przytarczyc [Porada eksperta]

2016-11-27 15:13 Barbara Grzechocińska

Ponad miesiąc temu miałem operację usunięcia lewej dolnej przytarczycy, zaraz po operacji parathormon miałem na poziomie 18,8, a wapń 2,19, obecnie wyniki z wczoraj wapń całkowity na poziomie 2,39, a parathormon 60,08. Wynik badania histopatologicznego - gruczolak przytarczyczki. Jestem zaniepokojony tym nagłym wzrostem PTH. Dodam, że cały czas mam przewlekły ból brzucha pod żebrami głównie z lewej strony. Jakie badania powinienem wykonań i gdzie szukać pomocy? Mój endokrynolog mówi o obserwacji, ale ja się niepokoję, że może być coś poważnego np. MEN-1 lub guz na trzustce. Amylazę mam podwyższoną - na poziomie 126.

Najprawdopodobniej ma Pan znów gruczolaka przytarczyc. Może, w związku z bólami, warto by było wykonać badanie USG brzucha i wart też byłoby wyjaśnić przyczynę podwyższonej aktywności amylazy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE