Wyższy poziom testoseronu u kobiety i owłosienie a leczenie Finaranem [Porada eksperta]

2015-05-23 1:00 Barbara Grzechocińska

Mam 23 lata. Mam hiperprolaktynemię i hirsutyzm. Od 3 lat przyjmuję Bromergon. Ostatnio zwiększył mi się poziom testosteronu, który był zawsze w normie. Skąd tak liczne owłosienie na twarzy, brzuchu - skoro testosteron był w normie? Dlaczego ostatnio wzrósł? Lekarz przepisał mi Finaran 5 mg. Mam przyjmować pół tabletki na noc. Jest to lek dla mężczyzn, a na ulotce wyraźnie jest napisane, że kobieta nie powinna nawet dotykać tabletki. Lekarz przestrzegał, że w okresie leczenia i 6 miesięcy po zakończeniu nie mogę zajść w ciążę. Czy wysoki testosteron jest groźny?

Pytanie o testosteron należy zadać lekarzowi leczącemu panią. Ja mogę jedynie napisać, że wzrost stężenia testosteronu jest wynikiem jego większej produkcji. Aktywność androgenna testosteronu dotyczy testosteronu wolnego, a pani najprawdopodobniej miała oznaczany testosteron całkowity, tj. wolny i związany z białkami. Testosteron związany z białkami jest nieaktywny. A to znaczy, że może być stężenie całkowite testosteronu w normie, a dużo wolnego i pojawią się objawy androgenizacji albo na odwrót, przy wysokim stężeniu testosteronu objawy androgenizacji nie pojawią się, ponieważ większość hormonu jest związana z białkami, to znaczy jest nieczynna. Poza tym owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn może wynikać z nadmiernej produkcji innych hormonów męskich, zbyt małej produkcji hormonów żeńskich lub być idiopatyczne. W sprawie Finaranu należy zastosować się do zaleceń lekarza, a wszelkie wątpliwości związane z terapią tylko z nim wyjaśniać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE