Osteopenia w wieku 40 lat i pokarm w piersiach pomimo braku ciąży [Porada eksperta]

2015-06-03 10:35 Barbara Grzechocińska

Mam 40 lat, zrobiłam ostatnio badania, z których wynika, że mam osteopenię. Zastanawia mnie też inna sprawa. Pomimo że mam dzieci w wieku 18 i 14 lat to, od kiedy przestałam karmić, nie zanikł mi pokarm. Jest to niewielka ilość. Lekarze, którym wspominałam o tym, kierowali mnie na USG piersi, nie robiono mi innych badań ani leczenia. Nie jestem w ciąży, mam regularne miesiączki. Czy to mogło zaburzyć poziom estrogenów, a to spowodowało taki stan kości? Osteoporoza występowała u mojej babci, mama również ma z tym problem. Co powinnam robić, bo nie chciałabym wcześniejszej menopauzy ani pogorszenia stanu kości?

Wyciek z piersi jest wskazaniem do wykonania badań hormonalnych. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne albo przetrwała produkcja pokarmu. Bez przeprowadzenia odpowiednich badań nie można wypowiedzieć się o przyczynie hormonalnej osteopenii. Z tego, co pani napisała wynika, że skłonność do osteopenii może być dziedziczna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE