Niski testosteron i wysoki kortyzol u mężczyzny [Porada eksperta]

2016-07-19 20:42 Barbara Grzechocińska

Mam 21 lat, jestem młodym chłopakiem i martwię się swoim relatywnie niskim poziomem testosteronu, który zawsze idzie w parze z kortyzolem kręcącym się wokół górnej granicy normy. Od 6 lat leczę się na depresję. Kiedy ostatnio zbadałem sobie poziom testosteronu, wyszło mi 296,7 ng/dl i jest to wynik mocno za niski, zwłaszcza w moim wieku, ale jednak w normie. Zacząłem badać poziom tego hormonu, gdy mimo licznych prób (dietetyk, trener personalny, liczne treningi, suplementy) nie udawało mi się nabrać masy mięśniowej na siłowni. Czy poziom tych obu wspomnianych hormonów może mieć wpływ na moją depresję, która wraca zawsze, gdy próbuję odstawić leki (leczę się u psychiatry)? Czy poziom tych obu wspomnianych hormonów może mieć wpływ na mój brak sukcesów na siłowni?

Radzę skonsultować się osobiście z endokrynologiem. Skrajne wyniki badań obu hormonów mogą wymagać wykonania badań dodatkowych lub nawet testów diagnostycznych. Może być różnie - depresja i leki przeciwdepresyjne mogą obniżać stężenie testosteronu, ale też są zaburzenia endokrynne, których objawem jest zarówno depresja, jak i zmniejszone stężenie testosteronu. Brak przyrostu tkanki mięśniowej i niskie stężenie testosteronu, a wysokie kortyzolu, mogą być objawami takiego samego zaburzenia funkcji gruczołu wewnętrznego wydzielania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE