To najlepszy napar na przeziębienie. Sprawdzi się nie tylko jesienią

2023-09-17 7:55

Naturalne metody walki z infekcją cieszą się dużym zainteresowaniem. Wzmocnienie organizmu i zwalczenie stanu zapalnego jest możliwe dzięki domowym naparom. Dlatego warto sięgać po pyszną herbatkę z dodatkiem imbiru. Dodatkowym atutem jest fakt, że skład napoju wspomaga trawienie, dzięki czemu osoby które chcą zrzucić kilka kilogramów będą cieszyć się z pozytywnych “skutków ubocznych” jesiennej herbatki.

To najlepszy napar na przeziębienie. Sprawdzi się nie tylko jesienią
Autor: Fot. Getty Images

Imbir ma wiele cennych właściwości i od wieków cenione są jego właściwości lecznicze. Choć dawniej był dostępny wyłącznie w Azji czy w krajach południowej Europy, to dziś możemy go dostać w niemal każdym polskim sklepie. Wrzucenie niewielkiego plasterka do herbaty zalecane jest nie tylko podczas przeziębienia. Ta przyprawa ma bardzo wiele do zaoferowania naszemu zdrowiu.

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie? Koniecznie sięgnij po imbir

Nawet niewielka infekcja jest w stanie skutecznie obniżyć samopoczucie i wpłynąć na codzienne obowiązki. Rozwijające się zapalenie błony śluzowej gardła, nosa czy krtani utrudnia funkcjonowanie i jest wyjątkowo uciążliwe. Dlatego warto sięgnąć po domowe sposoby na przeziębienie oparte na naturalnych składnikach.

W skład imbiru wchodzi zingiberol, czyli olejek eteryczny odpowiedzialny za zapach przyprawy oraz gingerol i zinferon, który sprawia, że imbir ma wyrazisty i lekko gorzki smak. Obecność tych substancji czyni roślinę naturalnym lekiem.

Badania kliniczne wykazały, że imbir ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, napotne, wykrztuśne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwwrzodowe, a nawet przeciwnowotworowe. Dlatego sięganie po taki dodatek do herbaty wspomaga nie tylko walkę z przeziębieniem, ale również wpłynie korzystnie na inne dolegliwości.

Herbata, czy woda? Przepis łatwiejszy niż myślisz

Jeśli zastanawiasz się co jest najlepsze na przeziębienie, to koniecznie sięgnij po imbir. Pamiętaj jednak, że jeśli po wypiciu mieszanki poczujesz się gorzej, pojawi się ból brzucha lub inne niepokojące dolegliwości, to należy natychmiast zrezygnować z tego typu rozwiązania.

Przeciwwskazaniem do stosowania kłącza imbiru lekarskiego jest:

  • zapalenie dwunastnicy lub żołądka,
  • wrzody,
  • refluks,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.

Dość popularnym rozwiązaniem podczas infekcji jest przygotowywanie gorącej herbaty z cytryną i plastrem imbiru. Otóż po pierwsze spożywany napar nie powinien być gorący, lecz bardzo ciepły, a zamiast herbaty lepiej wypić po prostu wodę. Kiedy pojawia się przeziębienie bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, aby w ten sposób szybciej pozbyć się zalegającej flegmy i kataru. Dlatego polecamy przygotować pyszną i zdrową mieszankę.

Składniki:

  1. 2 szklanki przegotowanej, ciepłej wody,
  2. sok z połowy cytryny,
  3. 3 grube plastry imbiru,
  4. łyżka miodu.

Sposób przygotowania:

Wrzątek wlej do domowego kufla, poczekaj aż trochę przestygnie. Następnie wciśnij sok z połowy cytryny, dodaj obrane ze skórki trzy plastry imbiru i miód. Dokładnie wymieszaj. Wypij całość małymi łykami, ale zrób to zanim napój wystygnie. Połóż się i odpocznij. Kurację stosuj dwa razy dziennie.