Ruch a ciśnienie [Porada eksperta]

2013-04-08 15:19 Krystyna Knypl

Jak to jest, że ruch i ćwiczenia fizyczne zalecane są zarówno osobom z nadciśnieniem, jak i tym, którzy mają bardzo niskie ciśnienie (w celu jego podniesienia). Jeśli gimnastyka czy jazda na rowerze podnosi ciśnienie, to czy nie jest to dla niektórych niebezpieczne?

Ruch jest zalecany dla osób z nadciśnieniem ponieważ systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dzieje się to w związku z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mięśniach - to jest mechanizm doraźny i bezpośrednio obniżający ciśnienie. Drugi mechanizm wiąże się z spalaniem kalorii i obniżeniem wagi, która u wielu pacjentów jest nieprawidłowa. Gdy wysiłek jest bardzo duży włączają się inne mechanizmy regulacyjne i może dochodzić do tzw. reakcji nadciśnieniowej czyli zwyżki ciśnienia w trakcie wysiłku fizycznego. Z tego względu zalecamy pacjentom umiarkowany wysiłek fizyczny powodujący uczucie przyjemnego zmęczenia. Nie są natomiast wskazane wysiłki submaksymalne czy maksymalne. Stałe niskie ciśnienie krwi u osoby zdrowej nie jest stanem chorobowym i nie wymaga wg mnie żadnych dodatkowych czynności „poprawiających” stan zdrowia. W tym wypadku także zalecałabym unikania wysiłków maksymalnych z uwagi na niebezpieczeństwo reakcji hipotonicznej czyli nadmiernego obniżenia ciśnienia. Tak więc w obu stanach ruch – tak, ale z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE