Bóle głowy, zmęczenie i katar? To nie zawsze oznacza przeziębienie
Przeziębienie się przeciąga, a bóle głowy nie ustają? To może być zapalnie zatok. Jest to poważny problem, który dopada nas z różnych przyczyn. Co może powodować zapalenie zatok? Jak się z nim uporać? Sprawdź profesjonalne i domowe sposoby na zapalenie zatok.
Objawy zapalenia zatok
Zapaleniu zatok towarzyszą objawy podobne do przeziębienia: katar, uczucie osłabienia, zmęczenia, ogólnego rozbicia. Może pojawiać się podwyższona temperatura oraz kaszel, wskutek spływania wydzieliny na gardło. Szczególnie charakterystyczne są też silne bóle głowy.
Jak boli głowa, gdy chorują zatoki? Przy zapaleniu zatok pojawia się ból z przodu, na czole, w okolicach brwi i nasady nosa. Może się nasilać przy pochylaniu. Może również promieniować na inne części twarzy lub przenosić się w okolice oczodołów, lub po bokach nosa, gdzie może też pojawiać się opuchlizna.
U osób walczących z zapaleniem zatok częstym objawem jest przewlekły katar, uczucie nieuzasadnionego zmęczenia i rozbicia. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia zatok szczękowych i wtedy boli ta okolica.
Zapaleniu zatok może towarzyszyć puchnięcie powiek, kaszel, utrata apetytu i podwyższona temperatura. Leczenie zapalenia zatok jest bardzo ważne, bo nieleczone zapalenie zatok może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie tkanek oczodołu albo rozwój ropni. Nieleczone ostre zapalenie zatok może przejść w stan przewlekły.
Przyczyny zapalenia zatok
Zatoki są szczególnie narażone na kontakt z chorobotwórczymi patogenami, ponieważ stanowią barierę ochronną, zapobiegającą wnikaniu bakterii, wirusów i alergenów do organizmu.
Dlatego w czasie infekcji należy szczególnie dbać, aby śluz nie zalegał w zatokach, bo może stać się pożywką dla bakterii, zwykle gronkowców lub paciorkowców. Wówczas wydzielina gęstnieje, staje się ropna i ma brzydki zapach. Do najczęstszych przyczyn zapalenia zatok należą więc:
- bakterie i wirusy
- alergie i astma
- skrzywienie przegrody nosowej, wady anatomiczne budowy zatok, polipy, przerost migdałków
- kolejną przyczyną sprzyjającą zapaleniu zatok jest próchnica.
Ostre i przewlekle zapalenie zatok – podobieństwa i różnice
W przypadku ostrego zapalenia zatok problem towarzyszy infekcji i trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. W podostrym zapaleniu zatok czas choroby może przedłużyć się do trzech miesięcy. W przypadku przewklekłego zapalenia zatok problem jeszcze bardziej się wydłuża i często nawraca.
Leczenie zapalenia zatok - domowe sposoby
Nieleczone zapalenie zatok grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego nie należy czekać ze wdrożeniem terapii. Warto zacząć od domowych sposobów na zapalenie zatok. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą ulgi w ciągu tygodnia, należy udać się do specjalisty. Domowe sposoby na zapalenie zatok to m.in.
- inhalacje
- olejki eteryczne
- napary np. z kwiatu bzu czarnego, kwiatu dziewanny i/lub werbeny
- nebulizacje
- okłady
- płukanie zatok
Lekarze i farmaceuci mogą polecić preparaty obkurczające błonę śluzową. W uzasadnionych przypadkach pacjentowi zostaje przypisany antybiotyk, którego podanie powinien poprzedzić posiew.
W przypadku poważnego przewlekłego stanu zapalnego zatok może być potrzebne wykonanie tomografii, a później przeprowadzenie zabiegu. Jeśli u podłożona zapalenia zatok leżą alergie, kluczem do sukcesu jest zażywanie odpowiednio dobranych preparatów przeciwhistaminowych.