Wrzody żołądka uaktywniają się wiosną i jesienią

2011-11-17 15:15

Wiosną i jesienią wrzodowcy czują się coraz gorzej. Czy to zmiana diety, czy skoki temperatury - nie bardzo wiadomo, dlaczego te pory roku zaogniają dolegliwości układu pokarmowego i sprawiają, że nasilają się objawy choroby wrzodowej. Atak Helicobacter pylori można jednak powstrzymać, trzeba jednak wiedzieć jak.

Wrzody żołądka uaktywniają się wiosną i jesienią
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Wrzody żołądka nie lubią kwasu solnego
  2. Jak leczyć wrzody żołądka?
  3. Nawroty choroby wrzodowej
  4. Choroba wrzodowa: objawy i leczenie [wideo]

Jeśli masz wrzody żołądka, przygotuj się, że wiosną i jesienią będziesz częściej niż zwykle odczuwać dolegliwości. Winowajcą najczęściej odpowiedzialnym za chorobę wrzodowa jest bakteria Helicobacter pylori bytująca w układzie pokarmowym.

Wrzody żołądka nie lubią kwasu solnego

Żołądek produkuje w ciągu doby około 2,5 litra soku. Jest to wodny roztwór kwasu solnego, potrzebny do trawienia pokarmów. Z wielu powodów dochodzi do nadprodukcji kwasu solnego. Nadwyżki te trawią błonę śluzową wyściełającą żołądek i dwunastnicę. Powstaje nadżerka. Gdy niszczące działanie kwasu trwa długo, powstaje wrzód.

Kiedy organizm produkuje więcej kwasu, niż to potrzebne do trawienia? Sprzyja temu przede wszystkim życie w stresie, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów. Nie można zapomnieć także o bakterii Helicobacter pylori, która bytuje w układzie pokarmowym i może, choć nie musi, doprowadzić do powstania wrzodu. Choć ma ją przeciętnie 60 procent ludzi, nie wszyscy są chorzy.

Ważne

W aptekach, bez recepty, możesz kupić prosty, domowy test, który wykrywa obecność bakterii Helicobacter pylori. Do badania wystarcza mała kropelka krwi z palca. Badanie jest łatwe, wynik masz już po kilku minutach. Test dostępny jest bez recepty.

Jak leczyć wrzody żołądka?

Niezależnie co spowodowało wrzody - jeżeli nie podejmiesz leczenia - uszkodzenie ścianki żołądka będzie się powiększało i z czasem może dojść do jej przebicia, tzw. perforacji. To poważne zagrożenie dla życia (treść pokarmowa zaczyna wydostawać się do jamy otrzewnej i w rezultacie rozwija się zapalenie otrzewnej). Ratunkiem jest natychmiastowa operacja.

Leczenie polega na podawaniu środków zobojętniających kwas i zmniejszających jego wydzielanie. Bakterie likwiduje się stosując terapię trzema lekami: preparatem hamującym wydzielanie kwasu solnego i dwoma lekami przeciwbakteryjnymi.

Zrób to koniecznie

  • Na czczo i wieczorem pij  zaparzone siemię lniane lub posypuj siemieniem kanapki (nie zmieniają ich smaku).
  • Jedz w ciągu dnia  pięć - sześć niewielkich posiłków.
  • Unikaj preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (łykać możesz tylko tzw. aspirynę powlekaną).
  • Nie zażywaj preparatów żelaza.
  • Leki przeciwbólowe stosuj w czopkach lub rozpuszczalnych tabletkach.
  • Unikaj potraw, po zjedzeniu których czujesz się zdecydowanie gorzej (najczęściej to potrawy smażone, ostro przyprawione). Najmniej szkodzą potrawy gotowane, zupy nie na wywarze.
  • Nawroty choroby wrzodowej

    Choroby wrzodowej nie można wyleczyć raz na zawsze. Dlatego przy nawrocie objawów choroby warto natychmiast iść do lekarza. Nie leczona choroba wrzodowa może przekształcić się w nowotworową. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla ciebie.

    Choroba wrzodowa: objawy i leczenie [wideo]

    Choroba wrzodowa - objawy i leczenie