Grypa żołądkowa - objawy. Jak leczyć grypę żołądkową?

2021-12-23 13:50

Grypa żołądkowa daje wyjątkowo burzliwe i nieprzyjemne objawy. Wywołują ją wirusy powodujące zakażenie układu pokarmowego. Sprawdź, czy masz objawy grypy żołądkowej i sprawdź,  jak ją leczyć.

grypa żołądkowo jelitowa
Autor: Getty Images Objawy grypy żołądkowej są dość uciążliwe i nieprzyjemne.

Spis treści

  1. Grypa żołądkowa - objawy
  2. Grypa żołądkowa - jak radzić sobie z objawami grypy żołądkowej
  3. Ile trwa grypa żołądkowa?
  4. Jak zwalczyć grypę żołądkową?
Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Grypa żołądkowa - objawy. Grypa żołądkowa (inaczej jelitowa) to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Grypa żołądkowa wywołana jest atakiem wirusów - najczęściej są to rotawirusy, czasem norowirusy lub adenowirusy. Wnikają one w błonę śluzową jelita i niszczą ją powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów.

Grypa żołądkowa - objawy

Objawem grypy żołądkowej jest silna wodnista biegunka. Zwykle trwa 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się przeciągnąć nawet do 9 dni. Często towarzysza jej nudności i wymioty. W grypie żołądkowej może również  występować gorączka, czasem bardzo wysoka, ponad 39 st.C. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się nagle. Czujemy się bardzo źle, mamy dreszcze i jesteśmy osłabieni, że czasem trudność sprawia dojście do toalety.

Grypa żołądkowa - jak radzić sobie z objawami grypy żołądkowej

Leku na grypę żołądkową nie ma. Należy łagodzić objawy i uzupełniać płyny. Niezbędne jest picie rozpuszczonej mieszanki składników mineralnych, tzw. elektrolitów, bo intensywne wymioty oraz biegunka pozbawiają nas ważnych minerałów.

Należy też utrzymywać w domu wyjątkowy reżim higieniczny. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego należy często myć ręce.

Gdy chory jest w domu - po każdym kontakcie z nim, dotykaniu przedmiotów, których on używa, po myciu urządzeń sanitarnych. Poza tym należy myć ręce zawsze: po powrocie do domu, po wyjściu z toalety, zanim przystąpimy do przygotowywania jedzenia.

Podczas choroby w domu należy znacznie częściej myć urządzenia sanitarne (ideałem byłoby po każdym użyciu sedesu i umywalki czy wanny przez chorego) i spuszczać wodę zawsze przy zamkniętej klapie sedesu. Warto przecierać też klamki słuchawkę telefonu oraz klawiaturę komputera czy pilota.

Ile trwa grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa trwa zwykle od 10 do 14 dni, jednak w niektórych przypadkach poprawę można zaobserwować już po 5-7 dniach od zachorowania. 

Czytaj też: Jelitówka

Jak zwalczyć grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa i grypa jelitowa to ta sama choroba, wywoływana przez wirusy. Objawy grypy żołądkowej są bardzo dokuczliwe, jednak szybko mijają i nie powodują komplikacji po chorobie. O tym, jak walczyć z grypą żołądkową opowiada nasz ekspert - lek. med. Joanny Pietroń z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie.

Grypa żołądkowa - jak z nią walczyć?