Szorstka skóra i krostki na udach, pośladkach i przedramionach [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Na tylnej stronie ud, na pośladkach, ramionach oraz przedramionach występują u mnie drobne krostki, które powodują wrażenie, że skóra w dotyku jest szorstka i nieprzyjemna. Krostki są małe, z reguły nie są zaczerwienione, nie da się ich wyciskać. Peeling i rękawica z trawy morskiej w połączeniu z balsamami nawilżającymi to za mało. Skąd się biorą te niedoskonałości i jak się ich pozbyć? Słyszałam, że jest to efekt złej przemiany materii, ale nadal nie wiem co powinnam zrobić, aby pozbyć się tej szorstkości. Bardzo proszę o wskazówki i z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Zapalenie mieszków włosowych wiąże się z cechą skóry określaną jako rogowacenie mieszkowe. W pierwszym etapie stosujemy leki przeciwbakteryjne, a następnie, w celu zapobiegania nawrotom zmian, preparaty złuszczające i natłuszczające skórę.

Rogowacenie mieszkowe jest chorobą genetyczną. Niestety, pozostaje na całe życie, jednakże przy właściwej pielęgnacji skóry może być niewidoczne. W przypadku tej dolegliwości należy działać dwukierunkowo: intensywnie natłuszczać skórę oraz stosować leki lub kosmetyki złuszczające (retinoidy, kwas azelainowy, peelingii glikolowe).

Ważne jest systematyczne postępowanie. W przypadku przerwy w terapii, objawy nawrócą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta