Wymaz z gardła i nosa na COVID-19 - jak się przygotować do testu na koronawirusa?

2020-10-12 20:08

Wymaz z gardła na COVID-19 jest konieczny, jeśli lekarz podejrzewa u ciebie zakażenie koronawirusem. By jednak wynik był wiarygodny, nie wystarczy po prostu zgłosić się na test diagnostyczny w kierunku koronawirusa. Jak się przygotować do testu na koronawirusa, czy przed testem na koronawirusa można jeść, myć zęby, żuć gumę?

Wymaz na covid
Autor: Getty Images

Wymaz z gardła na COVID-19 - zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego - należy wykonać wówczas, gdy pojawią się ostre objawy infekcji układu oddechowego, takie jak kaszel, gorączka, duszności, a pacjent przebywał na obszarze, w którym rozprzestrzenia się koronawirus.

Wskazaniem do badania jest również sytuacja, kiedy pojawił się do najmniej jeden objaw takiej infekcji, a pacjent miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub z pracownikami służby zdrowia, którzy mogli mieć taki kontakt. Badanie przeprowadza się również u osób przebywających w szpitalu z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego o nieznanej etiologii.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest potwierdzane - lub wykluczane - na podstawie wyników testu diagnostycznego na SARS-CoV-2, a pobrane podczas wymazu próbki są analizowane w laboratorium w warunkach bezpiecznych.

By wynik testu był wiarygodny, trzeba się do niego właściwie przygotować.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi - np. morfologia - powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.

  • Przed pobraniem wymazu należy być na czczo (ewentualnie po posiłku, jednak powinien on być zjedzony co najmniej trzy godziny wcześniej). Jeśli z jakiegoś powodu musisz coś zjeść, przed wymazem przepłucz usta przegotowaną wodą.
  • Przed wymazem nie myj zębów, nie używaj też płynu do płukania jamy ustnej.
  • Nie należy również żuć gumy, ssać tabletek na gardło ani pić syropów przeciwkaszlowych - nawet ziołowych. 
  • Na co najmniej dwie godziny przed pobraniem próbki nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok. Przed wymazem nie wydmuchuj też nosa. 
  • Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki.
  • Pamiętaj, że na czas badania musisz mieć maseczkę - można ją zdjąć zdjąć tylko na czas pobierania próbki.
  • Jeśli wymaz pobierany jest u ciebie w domu, przed przyjściem specjalisty dokładnie przewietrz mieszkanie.
Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Testy na COVID i szczepionki na grypę powinny być za darmo
Sonda
Ten z apteki lub ten laboratoryjny?