Opalanie a COVID-19. Czy należy unikać słońca w wakacje?

2021-06-22 13:49

We włoskim dzienniku „Il Messaggero” ukazały się ostatnio opinie tamtejszych ekspertów na temat opalania w czasach pandemii wirusa SARS-CoV-2. Według nich ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przeciw COVID-19 powinny w sezonie letnim ostrożnie korzystać ze słońca i bardziej dbać o skórę. O skomentowanie tych doniesień poprosiliśmy dermatologa dr Bartosza Pawlikowskiego.

Opalanie a COVID-19. Czy należy unikać słońca w wakacje?
Autor: Getty Images

Włoscy dermatolodzy zwrócili uwagę, że latem warto prawidłowo dawkować słońce, by pomogło, ale nie zaszkodziło. Można ich wypowiedź uznać za pewnego rodzaju apel do osób, które pokonały chorobę COVID-19 oraz do tych, które są w pełni zaszczepione lub po pierwszej dawce preparatu na koronawirusa.

Specjaliści wyjaśnili, że ich skóra może być słabsza i bardziej narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych. Według nich osoby te powinny odłożyć opalanie na kilka tygodni i stopniowo przygotowywać ciało do ekspozycji na słońce. Podczas tegorocznego lata skóra powinna być szczególnie chroniona – stosowanie między innymi kremów ochronnych jest wręcz wskazane.

Opalanie po szczepieniu przeciw COVID-19 powinno poczekać?

To zagadnienie jest niebywale ważne – szczególnie teraz, kiedy upał daje się we znaki. O wyjaśnienie, czy szczepionki przeciw COVID-19 nie powinny być łączone z ekspozycją na słońce, zgłosiliśmy się do dermatologa dr Bartosza Pawlikowskiego. Na samym początku zaznaczył, że „niezależnie od tego, czy szczepionka jest jedno, czy dwudawkowa nie powinna być podawana przed planowaną ekspozycją na słońce”. Dlaczego?

- Szczepionki przeciwko COVID-19 mają charakter genetyczny lub wektorowy. W przypadku szczepionek genetycznych do organizmu podaje się zmodyfikowany łańcuch mRNA, na podstawie którego komórki ludzkiego organizmu produkują białka uruchamiające odpowiedź immunologiczną. W przypadku szczepionki wektorowej w celu wywołania odpowiedzi autoimmunologicznej organizmu wykorzystuje się nieaktywną cząstkę adenowirusa wywołującego przeziębienie u szympansów. Obie szczepionki potrzebują więcej czasu na wywołanie reakcji ze strony układu immunologicznego niż dotąd poznane szczepionki przeciwwirusowe – powiedział dr Bartosz Pawlikowski w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Kiedy można bezpiecznie opalać się po przebyciu choroby lub po szczepieniu przeciw COVID-19? Jak zaznaczył specjalista dermatologii, „w związku z koniecznością przedłużonego czasu na wywołanie odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu, bezpieczny okres, po którym można poddać się ekspozycji na słońce, to 45 dni i po drugiej dawce szczepionki dwudawkowej oraz po dawce szczepionki jednodawkowej i tyle samo czasu po wyzdrowieniu”.

Dr Bartosz Pawlikowski wskazał także, jak dbać skórę w czasie wakacji. - Środki ostrożności, jakie trzeba podjąć przed ekspozycją na słońce, są takie same, jak w przypadku klasycznej ochrony przeciwsłonecznej, czyli maksymalnie wysokie filtry SPE – zalecił dermatolog. Dodał też, że należy „zachować ostrożność na wysokie temperatury, by uniknąć przegrzania organizmu” i nie zapominać o codziennym nawadnianiu.

Dlaczego diabetycy powinni się zaszczepić na COVID19?
Sonda
Jak często wietrzysz mieszkanie?