Konopie a COVID. Czy marihuana pomaga w leczeniu zakażenia?

2022-01-20 12:42

Z nowych analiz przeprowadzonych przez naukowców wynika, że związki zawarte w ekstraktach z konopi mogą potencjalnie leczyć i zapobiegać zakażeniu COVID-19.

zbliżenie na ręce naukowca, który jest na plantacji konopi
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kannabinoidy blokują wnikanie SARS-CoV-2 do komórek – nowe badanie
  2. Prace nad nowelizacją dt. ułatwienia rodzimej produkcji surowca z konopi

Kannabinoidy blokują wnikanie SARS-CoV-2 do komórek – nowe badanie

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Nature Products.

Naukowcy wykazali, że dwa kwasy kannabinoidowe, które powszechnie występują w konopiach, czyli kwas kannabigerolowy (CBGA) oraz kwas kannabidiolowy (CBDA) mogą wiązać się z białkiem kolczastym koronawirusa.

Testy świadczą o tym, że oba kwasy zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez SARS-CoV-2 i jego wariantów, z wyjątkiem wariantu Delta i Omikron, które nie zostały przetestowane w tych analizach. Kwasy kannabinoidowe występują w konopiach, ale nie są one substancjami kontrolowanymi, takimi jak THC, czyli psychoaktywny składnik marihuany, dlatego ich profil bezpieczeństwa u ludzi jest dobry.

Wyniki przeprowadzonych badań spotkały się ze sceptycyzmem niektórych naukowców, którzy sądzą, że nie zawsze uzyskane rezultaty mogą mieć przełożenie na rzeczywistość. Jednak autorzy badań twierdzą, że oba kwasy były równie skuteczne przeciwko wariantom Alfa i Beta, więc mogą potencjalnie zapobiegać, a także leczyć infekcje związane z zakażeniem koronawirusem.

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana

Naukowcy wskazują, że potrzebne są dalsze analizy, jednak według nich wyniki przeprowadzonych badań mogą posłużyć w opracowywaniu skutecznych leków zapobiegających lub leczących COVID.

Prace nad nowelizacją dt. ułatwienia rodzimej produkcji surowca z konopi

Konopie są już wykorzystywane w produkcji między innymi żywności, suplementów diety, kosmetyków. Do sejmu trafiły w ostatnim czasie projekty dotyczących nowelizacji przepisów w zakresie konopi, z których tylko jedna z propozycji została przekazana do dalszego procedowania. Chodzi o kwestie dt. ułatwienia rodzimej produkcji surowca z konopi.

Poradnik Zdrowie skontaktował się z prezesem Centrum Medycyny Konopnej Konradem Gładkowskim, który podkreśla, że „medyczna marihuana jest stosunkowo nowym lekiem, zwłaszcza w Polsce”. Jego zdaniem „możliwość uprawy konopi na naszym rodzimym ryku byłaby dużą zmianą poprawiającą komfort życia tysięcy pacjentów”.

Ekspert wskazuje, że „każda kolejna debata i propozycja to krok w kierunku zwiększenia świadomości na ten temat i widać, że to przynosi efekty”. - Wierzę, że za przykładem Czech czy Malty prawo w Polsce jeszcze bardziej dostosuje się do potrzeb chorych i produkcja leków opartych na medycznej marihuanie będzie dostępna też i u nas – zaznacza Gładkowski.

Badania naukowe przeprowadzone przez American Chemical Society i American Society of Pharmacognosy wskazują, że stosowanie kannaboidów w leczeniu i zapobieganiu COVID, może okazać się elementem walki z pandemią, jednak według prezesa Centrum Medycyny Konopnej „na pewno najpewniejszym i najbardziej przebadanym sposobem ochrony pozostają szczepionki”. - Myślę, że tak pozostanie jeszcze przez długi czas – dodaje.

Konrad Gładkowski uważa, że „badania przeprowadzone przez profesora Van Breemen'a z Uniwersytetu w Oregonie dotyczące wpływu CBDA i CBGA w walce z SARS-CoV-2 są obiecujące”.

- Przedstawione dowody wskazują, że te przeciwwirusowe właściwości CBDA i CBGA rzeczywiście mogłyby przyczynić się do zapobiegania, jak również skrócenia czasu trwania infekcji koronawirusem. Należy podkreślić, że opublikowane wyniki dotyczą badania in vitro, mimo że są bardzo obiecujące, to muszą przejść kolejne fazy badań. Dlatego poczekajmy z ostatecznym werdyktem – wyjaśnia.

- Obecnie najważniejszą i jedyną, udowodnioną formą ochrony przed SARS-Cov-2 pozostają szczepionki – zakańcza prezes Centrum Medycyny Konopnej Konrad Gładkowski.