Legionella w kolejnych regionach. Wydano ostrzeżenie dla całego kraju

2023-08-28 13:00

Według ostatnich danych zakażonych legionellą w Polsce jest już ponad 150 osób. Przypadki zakażeń o ciężkim przebiegu potwierdzono w trzech kolejnych regionach: najpierw na Lubelszczyźnie, a 27 sierpnia w Małopolsce. Nie żyje 11 osób. Nie ma powodów do paniki, ale GIS zaleca wzmożoną ostrożność.

Pierwszy przypadek legionelli w Małopolsce. Wydano ostrzeżenie dla całego kraju
Autor: GettyImages

Upały i sezon urlopowy, stare sieci wodociągowe bądź ich niewłaściwa konserwacja, niedezynfekowane systemy klimatyzacyjne, to wszystko potencjalne przyczyny zwiększonego zagrożenia infekcjami wywoływanymi przez bakterie legionella. Aktualnie najpoważniejsza sytuacja panuje na Podkarpaciu, ale pojawiają się doniesienia o innych regionach.

Legionella – wszyscy zachowajmy spokój, ale też czujność

Legionellą nie zakazisz się od osoby chorej. Raczej także nie, pijąc skażoną wodę, chyba że się nią zachłyśniesz i przypadkowo dostanie się do płuc. Podstawową drogą zakażenia jest kontakt z aeorozolem wodnym z bakteriami, który możemy wdychać np. podczas brania prysznica, kąpieli w basenie, zabawy w fontannie, ale także korzystania ze skażonej klimatyzacji (choćby we własnym samochodzie).

O tym wszystkim przypomina Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), który już 25 sierpnia wydał komunikat zawierający głównie wytyczne dla osób odpowiedzialnych za sieci wodociągowe i inne urządzenia, które mogłyby stać się siedliskiem groźnych bakterii.

Czytaj: Już nie Rzeszów, ale cała Polska. GIS wydaje zalecenia dotyczące legionelli

Legionella: co możesz zrobić sam

Są też konkretne rady dla Polaków, które mają pomóc minimalizować ryzyko. Przede wszystkim:

  • regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń natryskowych w domu (głowic prysznicowych, nawilżaczy powietrza, wanien z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta,
  • po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie np. z powodu wyjazdu na urlop), odkręcenie wody na przynajmniej 2 minuty, zanim zacznie się z niej korzystać,
  • okresowe opróżnianie i przepłukiwanie urządzeń grzewczych, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia
  • jeśli to możliwe, zachowanie temperatury wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Co wiemy o pacjentach w Małopolsce Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie

Jak dotąd osoby chorujące w Polsce to głównie seniorzy, niejednokrotnie z chorobami współistniejącymi. Nie jest to zaskoczenie. Im bardziej zaawansowany wiek i poważniejsze problemy zdrowotne, choćby choroby serca, nerek, nowotwory, tym trudniej pokonać infekcję. Zakażenie legionellozą można przejść nawet bezobjawowo – wiele zależy od indywidualnej odporności.

Kluczowe dla powodzenia terapii jest szybkie wdrożenie właściwych antybiotyków, na które bakterie legionelli nie są odporne. W leczeniu legionellozy stosuje się najczęściej antybiotyki makrolidowe: erytromycynę lub klarytromycynę, a także roksytromycynę. Czas terapii wynosi ok. dwa tygodnie.

Pacjent na Lubelszczyźnie niedawno przebywał w Rzeszowie, stąd niewykluczone, że do zakażenia doszło w jego przypadku na Podkarpaciu.

Pacjentka w Małopolsce to pensjonariuszka domu pomocy społecznej, w którym mieszka 50 osób. Aktualnie przebywa w szpitalu, a jej stan jest określany jako ciężki. Placówkę objęto szczególnym nadzorem.

W Wielkopolsce, a dokładniej w Ostrowie Wielkopolskim zachorowało małżeństwo: 53-letni mężczyzny i 54-letnia kobieta. Przebieg infekcji nie był ciężki.

Myślisz, że mogłeś zakazić się legionellą?

Typowe objawy legionellozy:

  • bardzo wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia świadomości.

Więcej na ten temat: Kto powinien bać się legionelli? Pulmonolog wylicza i wskazuje objawy

Czytaj także: Nie musisz pić skażonej wody, żeby zachorować. 6 faktów o legionelli

Kto powinien się bać legionelli?