Nowy wariant małpiej ospy. Pierwszy przypadek potwierdzony

2024-11-18 13:27

Pierwszy przypadek nowego wariantu wirusa małpiej ospy został wykryty w Kalifornii w USA. Obecnie chory czuje się coraz lepiej, jednak cały czas przebywa w izolacji domowej. Zakaził się podczas pobytu na wakacjach.

Nowy wariant małpiej ospy. Pierwszy przypadek potwierdzony
Autor: fot. Getty Images Nowy wariant małpiej ospy. Pierwszy przypadek potwierdzony

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych poinformowało w sobotę 16 listopada o pierwszym przypadku zakażenia nowym wariantem wirusa małpiej ospy, nazwanej również mpox.

Pierwszy przypadek nowego wariant mpox. Chory czuje się dobrze

Chory zaraził się podczas wakacji, kiedy to odbył podróż do Afryki Wschodniej. Leczenie odbył w Kalifornii i miejscowości San Mateo. Jak można się dowiedzieć, obecnie zarażony przebywa na domowej izolacji, a jego stan stale się poprawia. 

Według oficjalnego komunikatu przebieg choroby miał być bardzo łagodny.

Biorąc pod uwagę bardzo niskie ryzyko narażenia społeczeństwa na [nowy szczep mpox], obowiązujące wytyczne dotyczące zapobiegania mpox nie uległy zmianie

- czytamy w oświadczeniu dr Kismet Balwin-Santana, inspektora zdrowia hrabstwa San Mateo, która zajmowała się chorym.

Podkreślono, że zagrożenie dla społeczeństwa jest jednak stosunkowo niskie. Mpox rozprzestrzenia się bowiem przez bezpośredni kontakt, jak przytulanie, pocałunki czy inna forma skóry do skóry. 

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Objawy mpox. Na co warto zwrócić uwagę?

Małpia ospa jest nazwą choroby odzwierzęcej, która wywoływana jest przez wirusa. Jej nazwa wzięła się od tego, że po raz pierwszy został on wyizolowany od chorych makaków (gatunku małp).

Oprócz małp, mpox pojawia się również u gryzoni. 

Od czasu zakażenia, do wystąpienia pierwszych objawów może minąć od jednego do aż trzech tygodni. Warto wiedzieć, że w przypadku małpiej ospy, wyróżnić można dwa etapy, z czego każdy z nim ma swoje własne objawy.

Pierwszy charakteryzuje się nieswoistymi objawami ogólnoustrojowymi jak:

  • wysoka gorączka
  • ból głowy
  • ból pleców
  • ból mięśni
  • osłabienie
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • dreszcze.

Później, zazwyczaj w ciągu 3 dni od pojawienia się gorączki, dochodzi do rozwinięcia się najbardziej charakterystycznego objawy, jakim jest wysypka. Na początku pojawiają się plamki, które później przekształcają się w grudki, a następnie w pęcherzyki, krosty i na koniec w strupy.

Kiedy te ostatnie odpadną pozostają po nich dość głębokie blizny, które po czasie jednak zanikają. Wysypka utrzymuje się od 2 do 4 tygodni.

Zobacz także: Ospa wietrzna - jak wygląda? Wysypka przy ospie [ZDJĘCIA]

Na otyłość choruje już 8 milionów Polaków. "Nie chodzi o kilogramy, chodzi o uratowanie życia" | GADAJ ZDRÓW
Gadaj zdrów