Nowoczesne terapie w leczeniu COVID-19

2020-04-02 13:18 Ada Mazurek

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon opowiedział więcej o nowoczesnej terapii stosowanej w leczeniu COVID-19. Wykorzystuje się w niej nie chininę, ale jej pochodną. Dowiedzcie się więcej.

WHO na podstawie obserwacji chińskich i włoskich zaproponowała 4 programy lecznicze, które rokują sukces. W Polsce stosowane są póki co trzy z nich. 

Czy pacjenci leczeni są chinią? - Chininy w ogóle nie będziemy podawać pacjentom. Będziemy podawać chlorochinę oczywiście w kombinacji z innymi lekami - powiedział prof. Krzysztof Simon, ordynator szpitala zakaźnego we Wrocławiu - Proszę pamiętać, że ta choroba jest chorobą przeziębieniową w gruncie rzeczy. Niebezpieczne są powikłania, zwłaszcza dla osób starszych. 

Polecamy: Szczepienie na gruźlicę kontra koronawirus: Nowy sposób zapobiegania chorobie

Niestety - nie mamy nadal wystarczającej ilości testów, aby wszystkich sprawdzić. U wielu osób zakażenia przebiegają bezobjawowo, inne osoby z dolegliwościami w ogóle się nie zgłaszają.

Leki na malarię czy na HIV, typu kaletra czy chlorochina, są tolerowane na ogół dobrze, ale nie pozostają obojętne dla organizmu. Każdy lek ma swoje wskazania i przeciwwskazania.

- Terapie są dość dobrze tolerowane, nie stosujemy jednego leku, zwykle terapie łączymy. Nie są to leki idealne, ale o ostatecznych efektach będzie można mówić dopiero po przeleczeniu setek ludzi. W tej chwili na kilkadziesiąt osób tylko dwie osoby miały progresję choroby - powiedział prof. Simon.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu COVID-19? Zobaczcie na filmie cała rozmowę z profesorem:

- W obecnych czasach zapomina się, że są i inne wirusy, które mogą powodować zakażenia i poważne powikłania. Model może być taki: wirus może pozostać w naszym środowisku, większość przechoruje, nabierze odporności, przestaną zakażać. Wtedy wirus przestanie szerzyć się w społeczeństwie - dodał profesor.

Dlaczego młode osoby umierają?

- W każdej populacji są osoby niezdiagnozowane lub z ukrytym defektem, które sprzyjają zakażeniu i powikłaniom. Jeżeli ktoś ma 80 lat, rozedmę płuc, pali papierosy i pije alkohol, to może umrzeć w przypadku zakażenia - dowiadujemy się. 

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Viki
|

Czy chinina, która jest wykorzystywana do leczenia koronawirusa, to ta sama która jest w tonicu