Maska KN95 - wygląd, skuteczność, cena

Maska ochronna KN95 to wielowarstwowa maseczka ochronna filtrująca w kategorii FFP2 - KN95. Zatrzymuje ona zanieczyszczenia powietrza, w tym zawiesiny stałe PM2.5 oraz drobne cząsteczki. Jak wygląda maska KN95 i w jakich sytuacjach powinno się ją nosić? Sprawdź, jaka jest cena maski KN95.

Maska KN95 to jeden z rodzajów zalecanych masek do ochrony przed zakażeniem koronawirusem. COVID-19 to ciężka choroba wywoływana przez wirus SARS-CoV-2. W skrajnie ciężkich przypadkach chorzy objęci są opieką szpitalną. Maski KN95 polecane są jednak przede wszystkim do stosowania przez personel medyczny w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia. Stosowanie tego rodzaju masek w sposób niewłaściwy może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Spis treści

 1. Przed czym chroni maska KN95?
 2. Maska KN95 - ważny jest certyfikat
 3. Maska KN95 - cena
 4. Maska KN95 - jak wygląda i jak jest zbudowana?

Przed czym chroni maska KN95?

Maska KN95 przeznaczona jest do ochrony układu oddechowego przed:

 • aerozolami cząstek stałych,
 • aerozolami na bazie wody (pył)
 • oraz aerozolami z ciekłą fazą rozproszoną – mgły, dla których NDS jest ≥0,05 mg/m3, o ile stężenie fazy rozproszonej nie przekracza 10xNDS.

Maseczka KN95 spełnia wymagania normy EN 149:2001+A1:2009 i posiada klasę FFP2 (amerykański odpowiednik: N95).

Preferowane są w sytuacjach, gdy konieczny jest przedłużony bliski kontakt z osobami spoza wspólnego gospodarstwa domowego oraz dla osób obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID w przypadku infekcji.

Maska KN95 - ważny jest certyfikat

Na rynku jest wiele masek oznaczonych symbolem KN95, które nie spełniają jakościowych standardów. Należy więc sprawdzać certyfikat takiej maseczki.

Maski KN95 filtrują do 95% cząstek zakaźnych zawartych w powietrzu, jednak mogą być niewygodne w użytkowaniu. Często wymagają zwiększonego wysiłku przy oddychaniu. Zarost może utrudniać dopasowanie maski tego typu do kształtu twarzy.

Zgodnie z zaleceniami CDC, maski N95 dopuszczone przez amerykański National Institute for Occupational Safety and Health do stosowania w placówkach opieki zdrowotnej powinny być używane przez personel medyczny i nie należy ich nosić w miejscach publicznych.

Maska KN95 - cena

Maski KN95 zwykle są droższe i trudniej dostępne, niż zwykłe maseczki. Na rynku dostępne są maski wielokrotnego użytku, choć najczęściej można spotkać te jednorazowe. Cena maseczek mieści się w granicach od 2 do 39 zł.

Maska KN95 - jak wygląda i jak jest zbudowana?

Półmaska filtrująca KN95 FFP2 składa się z:

 • wielowarstwowego materiału filtracyjnego polipropylenu,
 • zacisku nosowego dla formatowania półmaski w obrębie nosa,
 • taśm nagłowia wykonanych z nitek gumowych w oplocie.

Czytaj też:

Źródła:

 1. Role of Mask/Respirator Protection Against SARS-CoV-2 : Anesthesia & Analgesia (lww.com)
 2. Rodzaje maseczek ochronnych oraz sposób ich użytkowania (e-dtp.pl)
Cedarmed maseczka KN95
Maska KN95 biała

Autor: Ceneo

Maseczki z filtrem KN95 to skuteczna ochrona twarzy i górnych dróg oddechowych przed dymem, pyłem i drobnoustrojami. Zapobiegają rozprzestrzenianiu zarazków i chronią przed unoszącymi się w powietrzu szkodliwymi cząsteczkami i alergenami.

Maska ochronna z zaworkiem
Maska z zaworkiem

Autor: Ceneo

Maska ochronna FFP2 KN95 z zaworkiem chroni drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem pyłów, cząsteczek i alergenów. 

Medyczna maska KN95 czarna
Maska KN95 czarna

Autor: Ceneo

Jest to medyczna półmaska ochronna zbudowana z pięciu warstw wysokiej jakości włóknin. Jej oryginalność potwierdzają atesty i certyfikaty, a sama maska ma wybity znak KN95 oraz normę EN14683:2019+A1.

Maska KN95 filtr FFP2 z zaworkiem
Maska KN95 czarna z zaworkiem

Autor: Ceneo

Maska przeznaczona jest do ochrony dróg oddechowych przed nietrującymi stałymi i ciekłymi cząstkami. Klasa bezpieczeństwa KN95. Skuteczność filtracji to 94%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE