AMEBOZA (czerwonka pełzakowata) - choroba tropikalna

2008-09-02 13:13 JBJ

Ameboza, czyli inaczej czerwonka pełakowata, to jedna z chorób tropikalnych stanowiących zagrożenie podczas podróży po ciepłych krajach. Dowiedz się, jakie są objawy amebozy i jak możesz zapobiec zarażeniu. Jak przebiega leczenie amebozy?

Ryzyko zarażenia się jakąś tropikalną chorobą można określić jednym zdaniem: im bardziej egzotyczny kraj, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia. Ameboza (czerwonka pełzakowata) to tylko jedne z wielu egzotycznych zagrożeń. Wbrew przekonaniu turystów, bardzo realne.

Ameboza

Występowanie: cały świat, ale największe ryzyko zachorowania dotyczy krajów tropikalnych.

Określana także jako pełzakowica, u nas swojsko zwana czerwonką. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie wody lub jedzenia zanieczyszczonego cystami pasożyta (Entamoeba histolytica). Po dostaniu się do organizmu mogą one umiejscowić się w płucach, wątrobie albo w mózgu - wywołując wówczas najbardziej niebezpieczny typ choroby. Na szczęście najczęstszą jej formą - jest zespół jelitowy.

Objawy: bóle brzucha i wzdęcia, luźne stolce (czasem z domieszką krwi i śluzu) i stan podgorączkowy. W tej postaci choroby często jednak dochodzi do powikłań - perforacji jelita.

Uwaga! Nieleczona ameboza (szczególnie ostra postać jelitowa) może skończyć się zgonem. W terapii stosuje się m.in. antybiotyki erytromecynę i tetracyklinę

Metody zapobiegania: częste mycie rąk, picie tylko przegotowanej wody i nie spożywanie pokarmów w miejscach niepewnych.

Problem

Higiena to podstawa

Wszystko zależy od warunków higienicznych, w jakich przebywamy, oraz tego, jak przygotowywane jest spożywane przez nas jedzenie i napoje. W rejonach o niskich standardach sanitarnych musisz bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:

  • Pij tylko napoje butelkowane i powstałe na bazie gotowanej wody.
  • Unikaj dodawania lodu do drinków - alkohol w nich zawarty nie zabije drobnoustrojów.
  • Zawsze gotuj wodę do celów higienicznych - szczotkowanie zębów, mycie twarzy wokół ust - gdy nie jest to możliwe, dobrym sposobem jest rozpuszczenie w wodzie np. jodyny.
  • Wystrzegaj się surowych warzyw. Owoce są bezpieczne pod warunkiem, że zostały właściwie umyte - w czystej wodzie i mają nieuszkodzoną skórkę.
  • Mięso, ryby i inne owoce morza muszą być właściwie ugotowane i podane gorące. Nigdy nie jedz potraw z zimnym mięsem, majonezem, kremów.
  • Nie stołuj się w bufetach i na ulicznych straganach.
  • Wystrzegaj się dań z surowego mięsa, ryb i owoców morza oraz surowych produktów mlecznych i nabiału (sałatek, ciastek i lodów), a również potraw odgrzewanych.
  • Unikać dotykania twarzy brudnymi rękami, myj je często - zwłaszcza przed jedzeniem.
  • Pamiętaj, że miejscowi mają niejako naturalną odporność, której turyści są niestety pozbawieni.
Gdzie szukać pomocy

Tu Ci pomogą

Wyjeżdżasz na egzotyczną wyprawę i nie jesteś pewien czy i na co powinieneś się zaszczepić. Skontaktuj się z lekarzem – specjalistą medycyny tropikalnej. W Polsce jest 15 ośrodków zajmujących się ta dziedziną. Pełna lista i telefony kontaktowe dostępne są m.in. na stronach Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Andrzej 1951
|

Absolutnie nie zgadzam się z opinią and..(Boże, opinia jeszcze z maja 2012r.)
Nic to. Przeżyłem w Indiach 3 lata, W krajach arabskich 5 lat. Byłem dzieckiem, potem dorosłym, była moja żona i moje małe dzieci (1-2 lata .
Zaliczyłem kilkadziesiąt pobytów krótkich Byłem w Maroku, Libii, Egipcie, Syrii, Kuwejcie, Iraku i Libanie. I tylko raz zachorowałem na bardzo agresywną odmianę ameby, ale wskutek lekkomyślnego odstąpienia od wyżej podanych porad. Zjadłem świeża zieloną sałat z przydrożnego kiosku Iraku. Metronidazol mi nie pomógł (dwie serie). Instytut Chorób Tropikalnych w Gdyni mnie uratował.
Podane powyżej zalecenia są najlepsze z możliwych. Nie odradzają jedzenia ani picia, jedynie radzą jak to robić bezpiecznie.
Postępujcie wedle przykazań, a unikniecie paskudztwa.
Na zdrowie

and
|

zalecenia sa bez sensu.kazdy kto podrozowal wie ze takie paranoiczne podejscie jest nierealne..unikaj jedzenia tu i tam.unikac to sobie mozna gdy znasz dobrze miejsca,kraj itd a nie gdy jestes po raz pierwszy.