Zbyt mały przyrost wagi dziecka w trzecim trymestrze ciąży [Porada eksperta]

2017-06-05 13:49
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Jestem w 36. tyg. ciąży. Na ostatniej wizycie ginekolog stwierdził, że w porównaniu do tego, jak dziecko przybierało na wadze we wcześniejszym czasie, teraz przybrał za mało. I że jeśli nic się nie zmieni za tydzień, trzeba będzie skierować do szpitala i być może wywołać poród wcześniej. Nasz dzidziuś zawsze trochę mniej ważył, niż normy wskazywały, ale teraz to już dwa tygodnie, bo komputer określił jego wiek na 34 tyg., a nie 36. Czy powinniśmy się czymś martwić? Czy to może być coś poważnego? Badania prenatalne robione na początku ciąży były prawidłowe. Ciąża też przebiegała bezproblemowo.

Zbyt mały przyrost masy dziecka może przemawiać za hypotrofią. Przyczyną jej może być niewydolność łożyska związana z istniejącymi u Pani chorobami przewlekłymi, np. nadciśnieniem lub cholestazą, lub z nieznanymi powodami zaburzenia w przepływie przez łożysko. Ważne jest, że lekarz zauważył tę nieprawidłowość i podjął odpowiednie działania. Jeśli dziecko przestało rosnąć, to jak powiedział, trzeba będzie wywołać wcześniej poród, ponieważ przedłużanie ciąży może spowodować, że dziecko w ogóle przestanie się rozwijać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.