Te objawy są typowe dla kobiet po 40. roku życia. Sprawdź, czy twój organizm wysyła ci te sygnały

2022-09-21 14:40

Choć kobiety powinny dbać o swoje zdrowie w każdym wieku, pewne schorzenia mogą zacząć się pojawiać dopiero po przekroczeniu czterdziestki. Im więcej mamy lat, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych przypadłości. Oto najczęstsze z nich.

Kobieta pracuje przy biurku
Autor: Getty Images

Wraz z upływem czasu w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Niektóre z nich podyktowane są zmianami hormonalnymi związanymi z wejściem w okres menopauzy, która przypada zwykle na 45.-50. rok życia. Jakie schorzenia i sygnały, które wysyła nam organizm, są najbardziej narażone kobiety po 40. roku życia?

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Spowolnienie metabolizmu

Z wiekiem metabolizm staje się coraz wolniejszy. Widoczne jest to szczególnie u kobiet dojrzałych. Wolniejsza przemiana materii i mniejsza dawka ruchu mogą powodować przybieranie na wadze. Zwłaszcza, jeśli wcześniej kobieta była aktywna i prowadziła zdrowszy tryb życia. Jeżeli jednak dodatkowe kilogramy pojawiają się nagle, mimo dbania o siebie, może być to spowodowane problemami z tarczycą.

Stany depresyjne

Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji. Może mieć ona związek ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie. Wahania nastrojów, uderzenia gorąca czy podenerwowanie w dłuższej perspektywie może przyczynić się do rozwoju tej podstępnej choroby. Co ciekawe, w późniejszym wieku depresja występuje częściej właśnie u kobiet niż u mężczyzn.

Osteoporoza

Aż 50 procent kobiet po 40. roku życia cierpi na osteoporozę. Choć proces utraty gęstości kości zaczyna się już ok. 35. roku życia, proces ten znacznie przyspiesza w momencie wejścia w menopauzę.

Zmiany ginekologiczne

Najczęściej występującymi nowotworami u kobiet jest rak piersi i rak szyjki macicy. Choć mogą one występować w każdym wieku, kobiety po czterdziestce są szczególnie narażone na te nowotwory. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych umożliwiających wykrycie raka we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na jego wyleczenie.

Ciągłe zmęczenie

W wyniku zmian hormonalnych towarzyszących menopauzie, kobiety po 40. roku życia mogą odczuwać znaczne zmęczenie i senność. Jeśli uczucie zmęczenia jest wyjątkowo dotkliwe i zaburza codzienne funkcjonowanie, warto udać się do lekarza, który może zlecić terapię hormonalną. Niewykluczone, że zmęczenie w tym wieku może być podyktowane nie tylko zmianami hormonalnymi, lecz także pojawieniem się różnego rodzaju chorób, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu.