Tabletki hormonalne a płodność, leki, możliwości zapłodnienia [Porada eksperta]

2016-02-24 10:22

Mam kilka pytań odnośnie pigułek antykoncepcyjnych: 1) kiedy może dojść do owulacji podczas brania pigułek antykoncepcyjnych, w jakiej sytuacji? Przy pominięciu tabletki? 2) jeżeli dojdzie do owulacji, to czy pozostałe właściwości pigułek antykoncepcyjnych nadal funkcjonują? Mam na myśli zagęszczanie śluzu szyjkowego, utrudnienie zagnieżdżenia ewentualnego zarodka, wydłużanie wędrówki plemników itd.? 3) czy leki przeciwbólowe mają wpływ na skuteczność antykoncepcji? 4) czy leki na przeziębienie i grypę obniżają skuteczność pigułek? Fervex, Aspiryna itd. Niektóre zawierają paracetamol w dawce 500 mg. 5) kiedy pigułki osiągają najwyższy wskaźnik skuteczności? Czy regularne przyjmowanie każdego dnia o tej samej godzinie, niebranie antybiotyków, dziurawca i innych leków wymienionych na ulotce pigułek antykoncepcyjnych gwarantuje ich skuteczność rzędu 99,8%? Czy należy na coś jeszcze zwracać uwagę? 6) ile żyje plemnik na powietrzu lub w dłoni? 7) czy wprowadzenie naprawdę niewielkiej ilości płynu preejakulacyjnego (nie spermy) do pochwy może doprowadzić do zapłodnienia? Czy musi być to nasienie (sperma) wprowadzona do pochwy zaraz po wytrysku i w dużej ilości? 8) czy pieszczoty polegające na wzajemnej masturbacji rękoma w połączeniu z pigułkami antykoncepcyjnymi są bezpieczne? Sperma nie jest przenoszona do pochwy, ale zdarza się, że preejakulat tak.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

1. Mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej polega między innymi na blokowaniu owulacji. Jednak pomimo nawet regularnego przyjmowania tabletek czasami, ale bardzo rzadko, w nieznanym mechanizmie, dochodzi do owulacji. Stąd tabletki nie mają 100% skuteczności. Częściej owulacja ma miejsce w wyniku popełnianych błędów w przyjmowaniu tabletek.

2. Wrażliwość tkanek na działanie hormonów jest różna i nie można jej dokładnie ocenić na podstawie badań klinicznych. Hormony zawarte w tabletkach mogą, teoretycznie, inaczej działać, słabiej lub silniej, na śluz szyjkowy, a inaczej na przykład na endometrium czy blokowanie owulacji. Dawki hormonów zawarte w tabletce są tak ustalone, aby działały na podstawowy mechanizm działania, to jest blokowanie owulacji.

3. Leki przeciwbólowe przyjmowane w nadmiarze mogą obniżać skuteczność tabletek hormonalnych. Dotyczy to głównie paracetamolu.

4. Przed przyjęciem leku należy przeczytać ulotkę. Informacja o interakcji, o ile zachodzi, znajduje się na ulotce.

5. Działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się od pierwszej przyjętej tabletki, o ile rozpoczęto jej przyjmowanie pierwszego dnia cyklu. W pierwszym cyklu skuteczność jest nieco mniejsza (ale też bardzo wysoka) w porównaniu z cyklami następnymi.

6. Plemnik w niesprzyjającym, suchym środowisku żyje bardzo krótko i zaraz traci możliwość poruszania się.

7. Wszytko zależy od liczby plemników zawartych w tej małej ilości spermy.

8. Zajście w ciążę w opisanych przez panią okolicznościach jest niezwykle mało prawdopodobne z uwagi na stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz to że w preejakulacie najczęściej nie ma tak dużej liczby plemników, aby możliwe było zapłodnienie.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Antykoncepcja hormonalna - skuteczność pigułek, plastrów i wkładek antykoncepcyjnych

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta