Syndrom miesiąca miodowego - jak leczyć? [Porada eksperta]

2014-08-04 18:42

Z moim problemem byłam już u kilku lekarzy, jednak nikt mi nie pomógł na dłuższy czas. Mam od około 1,5 roku powtarzające się problemy z pęcherzem (lub tak mi się tylko wydaje). Mam parcia na pęcherz (nie wiem czy dobrze to opisuję, bardziej takie dziwne uczucie przy ujściu cewki moczowej), mimo tego, że właśnie oddałam mocz, zwykle zaczyna się to 1 dzień po stosunku. Nie ma bólu, pieczenia, tylko to uczucie. Posiew i badanie ogólne moczu czyste. Byłam u urologa, powiedział, że to syndrom miesiąca miodowego. Przepisał leki Trimesan, Tolzurin i dał zalecenia. Wszystkie wypełniałam i 3 miesiące był względny spokój, jednak teraz to się powtórzyło. Znów odwiedziłam urologa, przepisał mi dodatkowo szczepionkę Uro-Vaxom i antybiotyk Bioracef, po kilku dniach brania leków i braku stosunków to uczucie całkowicie ustąpiło. Jednak wczoraj odbyłam stosunek i dziś wróciło. Nie wiem już czy może to jakieś podrażnienie cewki moczowej, łechtaczki? Nie ma żadnego zaczerwienienia. Jest chwilowa ulga kiedy przyciskam sobie ręką krocze lub kiedy siedzę/leżę też jest lepiej. Bardzo proszę o odpowiedź.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Na takie objawów jak u Pani - podrażnienie, zapalenie cewki moczowej po stosunku, nie ma skutecznego leczenia. Dolegliwości najczęściej mają związek długością i lokalizacją cewki moczowej.

Leczenie przeciwzapalne należy powtarzać i można też trochę zmienić zachowania podczas stosunku (oszczędzać okolicę ujścia zewnętrznego cewki moczowej).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta