Regularne miesiączki - kiedy o nich mówimy

2020-05-19 13:34

Regularna miesiączka to marzenie każdej kobiety – ułatwia nie tylko naturalną antykoncepcję, ale i codzienne funkcjonowanie i planowanie. Kiedy możemy mówić o regularnej miesiączce i co zaburza regularność miesięcznego cyklu?

Regularna miesiączka
Autor: getty images Miesiączka nie zawsze pojawia się punktualnie jak w zegarku.

Gdy dojrzała komórka jajowa ok. 14 dnia cyklu opuszcza jajnik i po 3-4 dniach dociera do macicy, błona śluzowa macicy (endometrium) ulega pogrubieniu, przekrwieniu i gromadzi substancje odżywcze. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa jest niezauważalnie wydalana. Wkrótce potem – mniej więcej 2 tygodnie po owulacji – górne warstwy błony śluzowej macicy oddzielają się i występuje krwawienie, czyli miesiączka. Potem cały cykl powtarza się od początku.

Sprawdź także: Prawdy i mity o menstruacji!

Spis treści

  1. Regularna długość cyklu
  2. Regularna długość trwania miesiączki
  3. Regularna obfitość miesiączki
  4. Co zaburza regularność cyklu
  5. Naturalne odstępstwa od regularności

Regularna długość cyklu

Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. Standardowo przyjmuje się, że wynosi on ok. 4 tygodni (28 dni), jednak jest to kwestia indywidualna -  jedna kobieta może mieć okres co 25 dni, a druga co 31. Przyjmuje się, że najdłuższy cykl nie powinien jednak przekraczać 35 dni, a najkrótszy, który można jeszcze uznać za "zdrowy", wynosi 21 dni. Jeśli długość cyklu pozostaje taka sama przez dłuższy czas, zwykle uznaje się to za normę – mówimy wtedy o regularnej miesiączce.

Regularna długość trwania miesiączki

Miesiączka trwa przeciętnie ok. 5 dni, ale również krwawienie trwające od 3 do 7 dni, powtarzające się w każdym cyklu, jest w granicach normy. Jeżeli miesiączka trwa dłużej niż 7 lub krócej niż 2 dni lub nastąpiły zmiany, np. cykle stały się dłuższe i bardziej obfite lub krótsze, a krwawienie bardziej skąpe, powinno się zasięgnąć porady lekarza.

Regularna obfitość miesiączki

Obfitość krwawienia miesięcznego może się różnić u poszczególnych kobiet – niektóre mają skąpe krwawienia, podczas gdy u innych jest ono obfite (większość kobiet traci podczas miesiączki średnio 65 ml krwi). U niektórych kobiet okres zaczyna się dniem plamienia, by w drugim dniu już się normalnie rozwinąć, trwać przez trzeci i czwarty, a w piątym i szóstym powoli wygasać. Inne kobiety już pierwszego dnia krwawią obficie, co trwa przez kolejne dwa, a potem przez dwa ostatnie ich krwawienie stopniowo się zmniejsza. Oba schematy uznaje się za prawidłowe; jeśli powtarzają się w każdym cyklu, wszystko jest w porządku.

Uwaga: na obfitość krwawienia może mieć wpływ rodzaj używanych środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które noszą wkładkę wewnątrzmaciczną, krwawią przeważnie mocniej (lub – przeciwnie - słabiej, jeśli jest to wkładka hormonalna). Kobiety, które używają tabletki antykoncepcyjnej, mają zazwyczaj słabsze krwawienie.

A tutaj dowiesz się więcej o: metodach antykoncepcji

Co zaburza regularność cyklu

Miesiączka nie zawsze pojawia się punktualnie jak w zegarku. Nawet u kobiet regularnie miesiączkujących odchylenia w czasie trwania poszczególnych cykli mogą wynosić kilka dni.

Długość cyklu miesięcznego mogą zakłócać zaburzenia hormonalne oraz czynniki takie jak:

  • choroba,
  • silne przeżycia,
  • stres,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • podróż, zwłaszcza związana ze zmianą stref czasowych lub klimatu,
  • praca w trybie zmianowym,
  • zbyt intensywna kuracja odchudzająca.

Odchudzanie a miesiączka: co na to ekspert?

Jeśli regularność powróci do normy po 2-3 cyklach – wszystko jest w porządku. Lecz jeśli w dotychczas regularnym jej pojawianiu się nastąpiły wyraźne, trwałe zmiany (cykl skrócił się lub wydłużył, zmieniła się obfitość i długość krwawień, poszczególne cykle mają różną długość) lub miesiączka nie pojawi się przez ponad 3 miesiące, trzeba udać się do ginekologa, by ustalić przyczyny nieprawidłowości. Nieregularny okres może być również skutkiem poważniejszej choroby.

Naturalne odstępstwa od regularności

Rodzaj i długość krwawienia może się zmieniać wraz z upływem lat. W okresie dojrzewania miesiączka bywa skąpa (przypomina bardziej plamienie niż krwawienie), cykle mogą być nieregularne i nie jest to powodem do niepokoju. Dopiero po ok. 2-3 latach, kiedy odpowiedzialne za wydzielanie hormonów gruczoły zakończą swój rozwój, cykle stają się bardziej przewidywalne i regularne.
Kobiety, które skończyły czterdzieści lat, też mogą zauważyć wydłużenie lub skrócenie cyklu oraz pewne nieregularności. W okresie poprzedzającym menopauzę jest to zwykle uważane za normalne, gdyż organizm zaczyna powoli przygotowania do przekwitania. Ponieważ jednak w tym wieku rośnie ryzyko chorób nowotworowych, zaleca się regularne wizyty kontrolne.