Odchudzanie a brak miesiączki [Porada eksperta]

2016-07-09 23:49

Mam 23 lata, 167 cm wzrostu, obecnie ważę niecałe 58 kg. Mój problem polega na tym, że odkąd schudłam 2 kg i ważę te niecałe 58 kg (teraz bardzo dobrze się czuję), to zatrzymał mi się okres. Nie miałam jakiejś dokładnej diety, tylko bardzo mało jadłam i niezbyt zdrowo, a do tego miałam bardzo dużo ruchu w pracy, bo mam pracę fizyczną, ciągle na nogach. Nie wiem, co mam zrobić, żeby moja miesiączka powróciła, a chciałabym zostać przy tej wadze.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeśli dostarczała Pani sobie zbyt małą ilość kalorii, to mogło to spowodować utratę miesiączki (tzw. secondary amenorrhea) - brak miesiączki przez co najmniej 3 kolejne miesiące. Występowanie cyklu miesiączkowego jest uzależnione od hormonów i sterowane przez układ podwzgórze-przysadka-jajnik. Dysfunkcja tej osi odpowiada za nieregularność cyklu menstruacyjnego u kobiet. Wynika to z zahamowania pulsacyjnego uwalniania gonadoliberyny pobudzającej wydzielanie gonadotropin. Gonadotropiny regulują działanie układu rozrodczego.

Zatrzymanie miesiączki to odpowiedź organizmu na ograniczenie energii dostarczanej mu z pożywieniem (dieta uboga w tłuszcze i węglowodany, niedobór kalorii, wapnia, witamin z grupy B, żelaza, cynku). Deficyt energii skutkuje jej oszczędzaniem przez redukcję wydatkowania na podtrzymanie pewnych funkcji organizmu, jak termoregulacja, wzrost czy rozmnażanie. Czynnikami, które dodatkowo potęgują dysproporcje między zasobami energetycznymi a ich wydatkowaniem, są niska masa ciała, stres i intensywne ćwiczenia fizyczne.

Powinna Pani spożywać 5-6 posiłków dziennie, stosując zasadę jeść mniej, a częściej. Dobrze, żeby posiłki były regularne i jedzone w 3-4-godzinnych odstępach. Jednak śniadanie powinno być spożyte przez Panią w ciągu godziny od wstanie. Dobrze, żeby było źródłem węglowodanów złożonych i białka. Kolacja natomiast to posiłek, który powinien się składać z pełnowartościowych białek i warzyw. Korzystnie, żeby Pani jadła ostatni posiłek najpóźniej dwie godziny przed snem. Proszę też odpowiednio się nawadniać, pić minimalnie 30-35 ml na kilogram masy ciała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta