Objawy ciąży w trakcie karmienia piersią [Porada eksperta]

2013-11-29 18:21

Od 7 dni spóźnia mi się miesiączka, dotąd miałam regularne cykle co ok. 30-32 dni, a teraz nic, i nie wiem czy powinnam się martwić, że mogę być w ciąży? Czy zdarzają się takie opóźnienia, zwłaszcza że karmię jeszcze synka piersią, choć ma już 22 miesiące. Współżyłam z partnerem, był to stosunek przerywany, ale partner jest pewny, że nie wytrysnął do środka, choć 100 % pewności nie mam, już nie wiem, co myśleć. Proszę napisać czy takie przerwy się zdarzają przy karmieniu piersią? Dodam jeszcze, że po urodzeniu synka nie miałam miesiączki przez 8 miesięcy, a później występowała już normalnie mniej więcej tak samo. Proszę powiedzieć, jakie są najczęstsze objawy ciąży przy karmieniu? Bo ja mam trądzik, brak śluzu i tak się czuje jakbym, była przed okresem.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Radzę po prostu wykonać test ciążowy lub dokładniejsze badanie stężenia hormonu betaHCG w surowicy krwi. Tylko tak dowie się Pani, czy jest w ciąży. Oprócz ciąży, przyczyn braku miesiączki w terminie może być kilka, na przykład torbiel jajnika lub niewielkie zaburzenie w wydzielaniu hormonów.

Wczesne objawy ciąży u kobiety, która karmi piersią są podobne jak u niekarmiącej. Najczęściej są to: nudności, czasami wymioty, bolesność i tkliwość piersi. Ani trądzik ani brak śluzu nie są objawami ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta