Nosicielstwo a szczepionka HPV [Porada eksperta]

2013-04-08 15:15 Barbara Grzechocińska

Rok temu partner nieświadomie zaraził mnie wirusem HPV. Miałam objawy na narządach płciowych, które samoistnie zanikły po 2 tygodniach. Od tamtego czasu miałam robioną cytologię 2-krotnie (II). Lekarz prowadzący sugerował konieczność zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. Czy szczepienie będzie skuteczne skoro jestem nosicielką tego wirusa? Co jeszcze mogę zrobić, by nie zachorować na raka szyjki macicy?

Istnieje kilkadziesiąt typów wirusa HPV, nie wszystkie są onkogenne. Nie wiadomo jaki typ wirusa występuje u Pani. Większość z nich w miarę upływu czasu ulega samoistnej ewakuacji. Szczepionka (czterowalentna) chroni tylko przed zachorowaniem na 4 najczęściej występujące onkogenne typy wirusa, typ 6, 11, 16 i 18. Szczepienie w chwili obecnej zmniejszy ryzyko zakażenia tymi typami wirusa w przyszłości. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą płciową. Zaszczepić się jest warto, chociaż skuteczność szczepionki w tym wieku jest dużo mniejsza niż u młodych dziewcząt.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE