Leki przeciwdepresyjne a badania krwi [Porada eksperta]

2016-09-08 11:59
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Mam 25 lat. Od wielu lat leczę się na depresję. Jednak żadne leki nie pomagają. Po zebraniu różnych informacji postanowiłam w końcu zrobić badania krwi. Niestety żaden lekarz na ten pomysł nie wpadł... Mam podwyższoną prolaktynę - 31,1 ng/ml, ALT - 70 U/l i AST - 45 U/l. Moje objawy: stany depresyjne, zmęczenie, nie mogę schudnąć, senność, wzdęcia, brak koncentracji, mimo przespanej nocy czuję się czasem, jak bym pracowała ciężko w kopalni, że aż ciężko wstać z łóżka.

Podwyższenie stężenia prolaktyny i transaminaz jest dość typowym działaniem ubocznym leków przeciwdepresyjnych. Nie była Pani kierowana na te badania, nie dlatego, że "żaden lekarz na ten pomysł nie wpadł", tylko dlatego, że wynik ich był do przewidzenia. O uciążliwych dla Pani objawach powinna Pani rozmawiać z lekarzem leczącym Panią. Mogą mieć związek z chorobą podstawową lub przyjmowanymi przez Panią lekami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.