Kilka pytań o raka szyjki i nadżerkę [Porada eksperta]
Witam, Mam kilka konkretnych pytań: 1) czy przy nadżerce mogą być zaparcia? 2) czy 4 lata od wykrycia kłykcin i 5 lat od pierwszego współżycia może rozwinąć się rak inwazyjny szyjki macicy? 3) czy przy nadżerce może boleć krzyż? 4) czy takie objawy jak ból krzyża, kłucie w pęcherzu, zaparcia, i mała nadżerka mogą być objawem raka zaawansowanego u 25-letniej kobiety? 5) czy przy nadżerce możliwe jest aby dwukrotnie wychodziła grupa 1 cytologii? 6) czy to normalne, że przy nadżerce po badaniu cytologicznym jest jeden dzień wydzielina z pochwy koloru brązowego? 7) czy kobieta lat 26, która kiedyś miała kłykciny może zaszczepić się przeciwko HPV? 8) czy posiadając idealne wyniki krwi można mieć raka inwazyjnego szyjki macicy?
Będę odpowiadała po kolei.
1. Zaparcia nie mają nic wspólnego z obecnością nadżerki.
2. Inwazyjny rak szyjki macicy może rozwinąć się 4 lata po zakażeniu wirusem brodawczaka, może też po krótszym czasie. Powszechnie uważa się, że ten czas to ponad 7 lat. Trzeba jednak stwierdzić, że u kobiety 25-letniej niezwykle rzadko mamy do czynienia z rakiem szyjki macicy.
3. Bóle krzyża nie są objawem specyficznym dla żadnego schorzenia. Nadżerka nie daje dolegliwości bólowych.
4. Opisane przez Panią objawy nie są objawami zaawansowanego raka szyjki macicy.
5. Nadżerka jest rozpoznaniem klinicznym, jest to zaczerwienienie na tarczy części pochwowej związane z występowaniem nabłonka gruczołowego w miejscu, gdzie powinien być nabłonek wielowarstwowy płaski. Jeśli nie stwierdza się obecności komórek w stanie zapalnym (często współistnieje z nadżerką), to wynik badania cytologicznego jest prawidłowy - I grupa cytologiczna.
6. Rozmaz do badania cytologicznego pobierany jest specjalną "szczoteczką" , może więc wystąpić niewielkie krwawienie objawiające się jako brązowe upławy.
7. Obecnie dostępne są na rynku dwie szczepionki przeciwko wirusom HPV, jedna czterowalentna, skierowana przeciwko 4 typom wirusa, które najczęściej związane są z rakiem i druga dwuwalentna, chroni przed zachorowaniem na dwa typy wirusa. Kłykciny najczęściej są spowodowane zakażeniem typami nieonkogennymi wirusa, a więc nie ma przeciwwskazań o szczepienia. Obecnie można wykonać badanie wirusologiczne określające typy wirusa HPV. Badanie jest wykonywane komercyjne.
8. Zmiany w wynikach badań krwi zależą od inwazjności raka. Nie znam przypadku, aby komórki nowotworowe nie były obecne w badaniu cytologicznym, tam gdzie jest rak.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta