Jak złagodzić objawy menopauzy?

2014-08-27 10:25 Beata Prasałek

Niemal połowa kobiet skarży się na przykre objawy towarzyszące klimakterium. Jak złagodzić objawy menopauzy, gdy nie możesz stosować HTZ (hormonalnej terapii zastępczej)? Sięgnij po roślinne hormony (fitoestrogeny). Sprawdź, jak działają fitoestrogeny i czy rzeczywiście łagodzą objawy menopauzy.

Objawy menopauzy złagodzą fitoestrogeny - sprawdzają się szczególnie u tych pań, które nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i zażywać estrogeny.

Jak działają fitoestrogeny?

Zawarte w wielu roślinach fitoestrogeny są w budowie podobne do kobiecych hormonów. Podobieństwo jest tak duże, że organizm daje się oszukać i receptory estrogenowe wychwytują cząsteczkę hormonu roślinnego.Fitoestrogeny działają dużo słabiej i od ludzkich hormonów, i tych stosowanych w ramach HTZ (mają 1-2 proc. ich mocy). Sprawdzają się więc wtedy, gdy objawy menopauzy nie są zbyt silne lub gdy stosujemy je jako uzupełnienie HTZ.

  Ważne

  Estrogeny rozpinają nad kobietą parasol ochronny. Gdy zaczyna ich brakować, wzrasta ryzyko choroby wieńcowej, zaburzona zostaje gospodarka tłuszczowa (podwyższa się poziom sprzyjających miażdżycy triglicerydów i złego cholesterolu - LDL). Bez estrogenów słabsze stają się również kości, a to sprzyja osteoporozie.

  Po menopauzie: dieta i tabletki z fitoestrogenami

  Najlepiej znamy izoflawony zawarte w soi i glikozydy triterpenowe znajdujące się w pluskwicy europejskiej (Cimicifuga racemosa). Preparaty wyprodukowane na ich bazie skutecznie walczą z objawami wypadowymi.

  Ponieważ ilość estrogenów powstających w organizmie kobiety zaczyna się zmniejszać ok. 35 roku życia, lekarze sugerują, by nie czekać z rozpoczęciem fitoestrogenowej kuracji.

  Przeprowadza się ją tylko po konsultacji z ginekologiem, bo roślinne tabletki też można przedawkować (pojawiają się nudności, bóle głowy, plamienia z dróg rodnych).

  Efekty kuracji fitoestrogenowej widoczne są zwykle po 2-3 miesiącach. Choć fitoestrogeny działają słabiej niż hormony stosowane w ramach HTZ, nie wszystkie kobiety mogą je zażywać.

  Związki roślinne o działaniu podobnym do estrogenów zawarte np. w soi nie są zalecane po przebytym raku piersi czy trzonu macicy (ani nosicielkom genów BRCA). Wtedy lepiej sięgać po preparaty z cimicifugi.

  Ważne

  Przysadka mózgowa zarządza produkcją żeńskich hormonów płciowych (w jajnikach) - estrogenów i progesteronu. Przygotowują one organizm kobiety do prokreacji: estrogeny wpływają na dojrzewanie pęcherzyków Graafa, uwalnianie komórek jajowych (owulację); progesteron przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się embrionu, podtrzymuje ciążę i powstrzymuje jajeczkowanie.Po ok. 30 latach aktywności przysadka mózgowa zwalnia tempo i stężenie hormonów maleje. Z czasem jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, a miesiączka zanika.

  Menopauza a klimakterium

  Przekwitanieklimakterium to nie to samo, co menopauza. Menopauza jest ostatnią miesiączką w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy nie dochodzi do krwawienia (każde krwawienie po tej przerwie to nieprawidłowość, którą trzeba zgłosić ginekologowi). Słowa "klimakterium" i "przekwitanie" oznaczają okres obejmujący kilka lat przed menopauzą i po niej, kiedy w organizmie zachodzą gwałtowne zmiany. Jeśli menopauza wystąpi przed 45. rokiem życia, mówi się o wczesnym przekwitaniu, jeśli po 55. roku życia - o późnym. Menopauza związana jest z gospodarką hormonalną organizmu, na którą wpływ ma m.in. genetyka. Dlatego córka zwykle przechodzi menopauzę w tym samym wieku co jej matka. Specjaliści zauważyli też, że kobiety, które wcześnie dojrzały, szybciej przekwitają. Na przyspieszenie menopauzy może także wpływać ogólny stan zdrowia i... np. palenie papierosów.

  Objawy menopauzy

  Przekwitanie to proces rozciągnięty w czasie. Zaczyna się premenopauzą - okresem "zmiany przed zmianą" - która trwa zwykle 5, ale i 10 lat. Wtedy pojawiają się objawy tzw. wypadowe, świadczące o początku końca wieku płodności. U większości kobiet zaczynają się między 45 a 47 rokiem życia, a nasilają w okresie postmenopauzy, czyli w ciągu roku, dwóch po ostatniej miesiączce. Najczęściej są to:

  • Uderzenia gorąca rozprzestrzeniające się od twarzy na resztę ciała. Zwykle zdarzają się 2-3 razy dziennie. Mogą im towarzyszyć dreszcze, zlewne nocne poty.
  • Dolegliwości natury psychicznej: zmienność nastrojów, bezsenność, lęki i depresje, pogorszenie pamięci, drażliwość, zaburzenia koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji.
  • Objawy ze strony układu moczowo-płciowego: suchość pochwy, zapalenia pochwy, zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesność podczas współżycia, obniżenie popędu płciowego.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  malka
  |

  suchość pochwy to nic przyjemnego.. moja mama się z tym zmaga, a ja cierpiałam na to po ciąży.. ;( Na szczęście hydrovag bardzo mi pomógł i problem minął, teraz mama będzie go stosować i liczę, ze również szybko zapomni o tym przykrym dyskomforcie.

  Irmina
  |

  Dobrze trafić na odpowiedni preparat, który nam ułatwi nam życie. Ja na swój trafiłam całkiem przypadkowo, ale całkiem komfortowo żyje sobie od ponad roku.

  marysia
  |

  W dzisiejszych czasach to wszystko można złagodzić. Kiedyś pamiętam, jak moja mama się męczyła z menopauzą, a teraz sama ją przechodzę i już wiele objawów wyćmiłam.

  Dagny
  |

  Miałam, często uderzenia gorąca. Moja endokrynolog poleciła mi Remifemin (lek ziołowy), sama dodatkowo włączyłam picie szałwi i jest ZDECYDOWANA poprawa. Spróbuj, powodzenia.

  anna
  |

  A ja nie mam zadnych szczegolnych odczuc.. poza dokuczliwa pokrzywka czasami. okresu nie mam juz 9 miesiecy (nie jestem w ciazy ;) ) czy to normalne? Prawda ze zanim skonczyla sie mi miesiaczka kilka lat wczesniej mialam spore wahania nastrojow ale nie wiem czy to byla premenopauza czy trudna sytuacja rodzinna. A moze jedno i drugie.

  Marzena
  |

  Kobietki kochane mam 44 lata i przechodzę menopauze najbardziej dokuczają mi uderzenia gorąca i nie są one 2-3 razy dziennie tylko mam wrażenie że z 5-10 razy dziennie,zaczełam brać menopauzin od 1,5 tygodnia i przynajmniej na razie efekt słaby ,poradźcie coś,nie chcę brać hormonów :)

  Lucia
  |

  Na pewno żywa sól magnezowa łagodzi objawy menopauzy. Wiem, bo sama ją stosowałam w tym trudnym okresie.

  Wanda
  |

  Mam problemy z odczuwaniem gorąca mam 48 lat, lekarz stwierdził, że już nadeszła pora i są to początki menopauzy, stwierdził, że nie ma potrzeby na leki hormonalne zalecił mi przyjmowanie ligunin termostop, jestem po połowie opakowania i zaczynam odczuwać poprawę, mam nadzieje że zadziała też w lato, bo wyczytałam, że wtedy te objawy się nasilają

  Ewa
  |

  Też mam ligunin. Co prawda nie jest tani ale bardzo skuteczny w porównaniu z tymi innymi tabletkami z reklam.

  Stanisława
  |

  Ja skupiam się na naturalnych suplementach diety i widzę, że jestem spokojniejsza najbardziej jak do tej pory pomagagał mi Swanson red clover z greenportmarketu