Długotrwałe i częste krwawienie przy karmieniu piersią [Porada eksperta]

2013-04-08 14:05 Barbara Grzechocińska

Witam serdecznie. Niestety w internecie nie znalazłam nic podobnego, do mojego przypadku, więc zmuszona jestem zapytać wprost. W marcu tego roku przez cc przyszedł na świat mój drugi syn. Karmię cały czas piersią (wprowadziliśmy wprawdzie posiłki stałe - obiadek, kaszka, owoc). Z pierwszym synem miesiączka wróciła ok. 6 miesięcy po porodzie i była "zbawienna" - wcześniej miałam bardzo nieregularne miesiączki, strasznie długie cykle (czasem ponad 60 dni), obfite krwawienia, boleści menstruacyjne. Po porodzie wszystko jak ręką odjął - uregulowało się wszystko - cykl ok 28-35 dni, krwawienie normalne, mało bolesne. Wszystko było super. Dodam, że przed ciążą brałam tabletki antykoncepcyjne Microgynon (chyba tak się to pisze), w wieku 17 lat stwierdzony u mnie zespół policystycznych jajników - hiperandrogenizm jajnikowy. Po drugim porodzie miesiączka wróciła o wiele szybciej, bo nie dość, że dłużej krwawiłam w połogu (po 1 ciąży dosłownie jeszcze w szpitalu przestałam krwawić, czyli przed upływem 4 dni), to plamienia zaczęły się w lipcu (4 miesiące po porodzie), w sierpniu dostałam "niekończącej się miesiączki" - trwałą ponad 2,5 tygodnia plus plamienia. Od tamtej pory występowały co rusz plamienia po kilka dni, a to znowu miesiączka. Byłam u ginekologa, która twierdzi, ze to normalne, że tak czasem może być. Nie mogę brać nic na uregulowanie, przepisała tylko Ovulan jako antykoncepcję. Biorę drugi miesiąc. Ostatnie miesiączki wyglądały tak: 11 października - 22 paźdz. (11dni), potem 2 tygodnie przerwy i 3 listopada zaczęła się znowu. Trwała do 17 + plamienie (trwała 14 dni). Po 9 dniach zaczynam znowu krwawić... 26 zaczynają się plamienia, po 3 dniach boli mnie już brzuch i krwawię normalnie przez dwa dni i znowu plamienie. Szczerze, to wkładkę między tymi miesiączkami miałam "czystą" dosłownie 3 dni, zanim znowu "coś się zaczęło". Co może się dziać i jak temu zaradzić? Nie chcę zaprzestawać karmienia piersią przynajmniej do roku, druga sprawa, to nie ukrywam, że mając kilka dni w miesiącu spokoju nie czuję się komfortowo psychicznie (zauważyłam dość duże zmiany nastrojów - jestem bardziej rozdrażniona, szybko tracę cierpliwość, co niestety odbija się na mężu i dzieciach), a o relacjach z mężem już nie wspomnę... Brakuje nam pewnych rzeczy, bo do tej pory byliśmy bardzo "aktywnymi małżonkami". Proszę o jakąś poradę - pytałam swojej ginekolog, ale powiedziała, ze przy tych tabletkach tak właśnie może być i tyle... A ja nie uważam tego za normalne, chociażby ze względu na możliwość wystąpienia anemii. nie biorę póki co pod uwagę przestać karmić piersią i stąd drugie pytanie - czy PCOS można leczyć inaczej niż antykoncepcja i mając na uwadze karmione dziecię?Mam zamiar wymusić na lekarce badanie poziomu testosteronu, bo tak się zastanawiając, to ostatni raz miałam robione właśnie w wieku lat 17 - żadnych późniejszych kontroli... A nadmienię jeszcze, że mam spore owłosienie, które po pierwszym porodzie osłabło (wcześniej na nogach wyrastały mi czarne, gęste włosy - nawet 3 z jednego pora i rosły bardzo szybko. Po pierwszej ciąży zmiana nie do poznania... włosy stały się słabsze, cieńsze, ogólnie zmniejszyła się ich ilość, albo przynajmniej nie rosły wszystkie w tym samym czasie - kiedyś w lato nogi musiałam golić codziennie, a po porodzie mogłam sobie pozwolić nawet na tydzień przerwy (owszem, odrastały już, ale nie w ilości i gęstości krępującej mnie przed wzrokiem innych). Natomiast teraz jest, bym powiedziała, jeszcze gorzej jak przed ciążami... włosy na twarzy były już prawie niezauważalne, a teraz są czarne i niestety codziennie muszę je usuwać, bo wyglądam jak nastolatek... Nogi ogolone rano wieczorem już nie są gładkie ani w dotyku, ani w wyglądzie - depilatorem nie daję nawet rady, bo potwornie boli, pomimo "masażera") Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc Pozdrawiam Ewa

Krwawienia, które ma Pani związane są z Ovulanem. Skończą się, jeśli przestanie go Pani przyjmować. Krwawienia, zmniejszenie libido i zmiany nastroju mogą był powikłaniem stosowania Ovulanu. Badania hormonalne może Pani wykonać, ale dopiero kilka miesięcy po zakończeniu karmienia, ponieważ laktacja ma wpływ na wydzielanie hormonów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE