Czy robić przerwy w antykoncepcji hormonalnej? [Porada eksperta]

2013-04-07 20:24 Barbara Grzechocińska

Tabletki "Logest" zażywam już od 5 lat. Mój ginekolog stwierdził, że nie potrzebne są przerwy w zażywaniu takich leków, jednak chciałabym zasięgnąć opinii także innego fachowca. Jak na razie nie zamierzam mieć dzieci, jednak przeraża mnie trochę to, że od 5 lat faszeruję się non stop hormonami i zastanawia mnie jak taka kuracja może wpływać na mój organizm (nie mam żadnych większych problemów ze zdrowiem, nie palę papierosów i badam się regularnie). Czy uważa Pani, że 3-4 miesięczna przerwa może być wskazana po 5 lat przyjmowania hormonów? Boję się również, że po takiej przerwie, zaczynając znowu brać tabletki, pojawią się skutki uboczne, których chciałabym uniknąć.

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie trzeba robić żadnych dłuższych przerw ani badań poza rutynowymi. Tylko lekarz prowadzący, który ma możliwość przeprowadzenia niezbędnych badań może stwierdzić czy są przeciwwskazania do kontynuowania przyjmowania hormonów czy nie. Antykoncepcja hormonalna, z założenia, jest metodą odwracalną, to znaczy po jej odstawieniu zarówno płodność jak i wszelkie zmiany w organizmie nią spowodowane powracają do poziomu jaki był zanim rozpoczęto łykać tabletki. Jeżeli jednak kobieta zachoruje to przyjmowane w celach antykoncepcyjnych hormony mogą nasilić lub przyśpieszyć rozwój choroby. Dlatego też konieczne są badania lekarskie. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkich następstw stosowania antykoncepcji przewidzieć się nie da.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE