Amputacja szyjki macicy – jak przebiega? Czy ciąża po amputacji szyjki macicy jest możliwa?

2015-03-31 9:28

Amputacja szyjki macicy to operacja, której celem jest całkowite usunięcie lub tylko częściowe odcięcie szyjki macicy. Wykonuje się ją m.in. w przypadku rozległych nadżerek czy we wczesnym stadium raka szyjki macicy. Jak wygląda amputacja szyjki macicy? Po jakim czasie od operacji można zacząć współżycie? Czy po usunięciu szyjki macicy można zajść w ciążę?

Amputacja szyjki  macicy – jak przebiega? Czy ciąża po amputacji szyjki macicy jest możliwa?
Autor: Thinkstockphotos.com Amputacja szyjki macicy to operacja, której celem jest całkowite usunięcie lub tylko częściowe odcięcie szyjki macicy.

Spis treści

  1. Amputacja szyjki macicy – wskazania
  2. Amputacja szyjki macicy – jak się przygotować do operacji?
  3. Amputacja szyjki macicy – jak wygląda operacja?
  4. Amputacja szyjki macicy – po zabiegu

Amputacja szyjki macicy to operacja, której celem jest częściowej odcięcie lub całkowite usunięcie szyjki macicy, czyli zwężonej część macicy wchodzącej do pochwy.

Amputacja szyjki macicy – wskazania

Amputację szyjki macicy można wykonać w przypadku:

  • zaburzeń statyki narządów rodnych – obniżenia lub wypadania szyjki macicy/macicy
  • nadmiernie wydłużonej szyjki macicy po porodzie
  • zbyt krótkiej szyjki macicy (w celu jej wydłużenia)
Przed operacją konieczne jest wykonanie badania cytologicznego i ewentualnie kolposkopii

  • pęknięć poporodowych na szyjce
  • bardzo rozległych nadżerek
  • mnogich polipów
  • dużych torbieli retencyjnych (ovula Nabotha)
  • przerostach (hypertrophia)
  • przewlekłych stanach zapalnych szyjki macicy
  • dysplazji szyjki macicy (są to zmiany przedrakowe - jeśli pozostaną nieleczone, mogą się zmienić w nowotwór)
  • wczesnego stadium raka szyjki macicy

WARTO WIEDZIEĆ >> Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

W tym ostatnim przypadku (i tylko wtedy!) można dokonać całkowitej amputacji szyjki macicy (trachelektomia). Jednak tego typu rozwiązanie wybierane jest bardzo rzadko.

Amputacji szyjki macicy dokonuje się nie tylko w celu usunięcia zmienionych chorobowo tkanek, lecz także w celach diagnostyczny. Wycięty fragment szyjki zostaje bowiem wysłany do badania histopatologicznego.

Ważne

Amputacja szyjki macicy a ciąża

Po amputacji szyjki macicy można zajść w ciążę i kobieta nie powinna mieć z tym większych problemów. Jednak operacja może mieć wpływ na przebieg ciąży i stanowić problem w jej donoszeniu. Wszystko zależy od tego, jak duży fragment szyjki macicy został wycięty. Usunięcie sporej części może mieć wpływ na funkcjonowanie macicy, a co za tym idzie - zwiększyć ryzyko wystąpienia poronień czy porodów przedwczesnych. W związku z tym kobieta po amputacji szyjki macicy, która spodziewa się dziecka, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Warto wiedzieć, że poród u kobiet z amputowaną szyjką macicy zwykle przebiega bez zakłóceń. Jednak w przypadku całkowitego jej usunięcia lekarz może zdecydować o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.

CZYTAJ TEŻ >> Ciąża zagrożona: przyczyny. Skąd te kłopoty z donoszeniem ciąży?

Amputacja szyjki macicy – jak się przygotować do operacji?

Przede wszystkim należy wyleczyć wszelkie stany zapalne w obrębie układu płciowego, gdyż są one przeciwwskazaniem do amputacji szyjki macicy. Ponadto operacji nie wykonuje się podczas krwawienia miesięcznego. Najlepiej przystąpić do niej zaraz po zakończeniu okresu.

Amputacja szyjki macicy – jak wygląda operacja?

Częściowa amputacja szyjki macicy polega na odcięciu zmienionego chorobowo fragmentu szyjki macicy z pewnym marginesem tkanek zdrowych. Z kolei całkowita amputacja polega na usunięciu szyjki macicy z górną częścią pochwy z pozostawieniem trzonu macicy.

Po amputacji lekarz dokładnie zespala śluzówkę pochwy z śluzówką kanału szyjki macicy, poprzez założenie szwów w szczególny sposób, który został opracowany przez dr. Arnolda Sturmdorfa, stąd można się spotkać z nazwą zabiegu - amputacja macicy sposobem Sturmdorfa.

Operacja trwa około 30-40 minut i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po jej zakończeniu pacjentka pozostaje w szpitalu na obserwacji i zwykle wychodzi do domu następnego dnia.

Ważne

Amputacja szyjki macicy a współżycie

Przez kilka tygodni po amputacji szyjki macicy (bezwzględnie przez pierwsze 4 tygodnie) trzeba zrezygnować ze współżycia. O to, kiedy będzie można uprawiać seks, najlepiej zapytać lekarza na pierwszej wizycie kontrolnej.

WARTO WIEDZIEĆ >> Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy

Poza tym przez kilka tygodni po operacji nie można stosować tamponów.

Amputacja szyjki macicy – po zabiegu

Po zabiegu mogą się pojawić upławy i niewielkie plamienie, które będzie trwało około 10 dni (w przypadku obfitych krwawień i upławów trzeba się skontaktować z lekarzem). W pierwszych dniach po zabiegu pomocne mogą być środki przeciwbólowe. Ponadto należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Powrót do sprawności następuje po około 7-10 dniach.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po około 4 tygodniach od zabiegu. Odbywają się one regularnie, by wykluczyć wystąpienie ewentualnych powikłań.

W przypadku amputacji na tle nowotworowym konieczne są kontrole badania cytologiczne i kolposkopowe - w pierwszym roku po operacji zwykle co 3 miesiące, a potem co pół roku.