Sprawdź tarczycę

Tarczyca, a dokładniej gruczoł tarczycowy, położona jest tuż przed tchawicą u dołu szyi. Kształtem przypomina dużego motyla i jest podobnej do niego wielkości. Mimo niewielkich rozmiarów tarczyca pełni w organizmie istotną rolę. Wydziela do krwi hormony sterujące przemianą materii w tkankach i narządach organizmu. Kiedy któregoś z hormonów jest za mało w porównaniu do zapotrzebowani organizmu mówimy o niedoczynności tarczycy, z kolei gdy jest za dużo, o nadczynności.

TSH jest białkiem wydzielanym przez przysadkę kontrolującym wydzielanie hormonów tarczycy. Badanie poziomu TSH we krwi jest istotnym parametrem służącym do oceny czynności tarczycy, ze względu na jego wysoką czułość. Jak przygotować się do badania TSH? Co oznacza za niski lub za wysoki poziom TSH?
Biopsja tarczycy to badanie, które pomaga określić charakter zmian występujących w tarczycy. Potocznie nazywamy je guzkami. Biopsja tarczycy, dostarczając materiału do badania mikroskopowego może wspomóc wykluczenie lub potwierdzenie, że zmiana ma charakter nowotworowy.
Wolna tyroksyna, czyli fT4, to jeden z hormonów tarczycy. Badanie poziomu fT4 we krwi jest istotnym parametrem służącym do oceny czynności tarczycy. Jak przygotować się do badania fT4? Co oznacza za niski lub za wysoki poziom fT4?
Badania tarczycy, te podstawowe, warto robić regularnie. Jeśli obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy, zgłoś się do endokrynologa. Aby sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje, konieczne bywa wykonanie wielu specjalistycznych badań - badania krwi, scyntygrafii, USG tarczycy i innych.
Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG z punktu widzenia chemicznego są grupą białek produkowanych w gruczole tarczowym, a skierowane przeciwko tyreoglobulinie. Badanie, w którym oznaczamy poziom tych przeciwciał należy zlecić w przypadku stwierdzonego wola na szyi czy w ramach monitorowania terapii raka tarczycy.
Przeciwciała TRAb to przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Pomiar TRAb wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu choroby Gravesa-Basedowa. Badanie powinno się wykonać także u ciężarnych z przebytą lub obecną autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Jakie są jeszcze wskazania do badania pomiaru przeciwciał TRAb? Jakie są normy? Jak interpretować wyniki?
Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Sprawdź, jak przebiega USG tarczycy, jakie są wskazania do jego wykonania i jakie choroby można rozpoznać dzięki temu badaniu.
Profil tarczycowy rozszerzony to badania krwi, dzięki którym można w porę rozpoznać choroby tarczycy. Poza tym profil tarczycowy rozszerzony pozwala monitorować ich leczenie. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania profilu tarczycowego rozszerzonego, jakie są normy i jak interpretować wyniki badań.
Nadczynność tarczycy oznacza przyspieszenie pracy innych narządów, np. serca, wątroby. Wzmaga przemianę materii, intensyfikuje ruchy jelit, powodując biegunki, więc zaczynasz nadmiernie chudnąć. Poza tym nadczynność tarczycy zwiększa napięcie emocjonalne i stajesz się bardziej nerwowa. Jakie badania potwierdzą, że winna jest nadczynność tarczycy?
Scyntygrafia tarczycy to badanie, które służy ocenie morfologii tarczycy i stopnia zróżnicowania tkanki w guzkach. To badanie z użyciem izotopu promieniotwórczego.

Za pracę gruczołu tarczycowego odpowiedzialny jest hormon TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) wytwarzany w przysadce mózgowej. Pod jego wpływem tarczyca wytwarza tyroksynę (T4) i T3 (trijodotyroninę). Hormony tarczycy mają wpływ na organizm – regulują metabolizm, aktywują metabolizm lipidów i dbają o dobry stan kości. Nieprawidłowa, zbyt mała lub zbyt duża, produkcja hormonów prowadzi do chorób tarczycy, których nie można bagatelizować. Wiele osób nie podejrzewa, że ich gruczoł tarczycowy pracuje nieprawidłowo. Utrata masy ciała, tendencja do pocenia się, przyspieszone bicie i kołatanie serca, bezsenność, drażliwość i wytrzesz oczu są typowymi objawami przy nadczynności tarczycy. Z kolei przyrost masy ciała, niskie ciśnienie krwi, zaparcia, pogorszony nastrój, upośledzenie pamięci, wypadanie, wypadanie włosów i stałe uczucie zimna często świadczą o niedoczynności gruczołu tarczycowego. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto będąca chorobą o podłożu autoimmunologicznym, która ściśle wiąże się z układem odpornościowym. To przewlekłe zapalenie tarczycy prowadzi do stopniowego jej niszczenia i spadku produkowanych hormonów.

Zaburzenia tarczycy mogą rozwijać się latami, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy zweryfikować stan zdrowia. By sprawdzić stan tarczycy należy w pierwszej kolejności wykonać badania laboratoryjne i oznaczyć poziom tyreotropiny we krwi oraz wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny, które w przeciwieństwie do T3 i T4 nie wiążą się w surowicy z białkami. Dodatkowo warto określić budowę tarczycy i zbadać jej zdolność do wytwarzania hormonów.