Nie wietrzysz mieszkania? Grozi ci alergia i nie tylko. Podpowiadamy, jak robić to właściwie

2022-10-06 10:12

Sezon jesienno-zimowy sprzyja unikaniu wietrzenia mieszkania ze względu na obawę przed jego wychłodzeniem. Jednak brak cyrkulacji powietrza, szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak wietrzyć mieszkanie, by go nie wychłodzić i jednocześnie cieszyć się świeżym powietrzem?

Nie wietrzysz mieszkania? Grozi ci alergia i nie tylko. Podpowiadamy, jak robić to właściwie
Autor: Getty Images Nie wietrzysz mieszkania? Grozi ci alergia i nie tylko. Podpowiadamy, jak robić to właściwie

Wietrzenie pomieszczeń służy wymianie powietrza. Świeże powietrze nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jest też bardzo ważne dla naszego zdrowia. Regularne wietrzenie pomieszczeń pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru wilgoci. Jest też sposobem na zmniejszenie ryzyka utrzymywania się w pomieszczeniach szkodliwych substancji pojawiających się w wyniku ogrzewania domu gazem, drewnem czy innym paliwem. „Świeże powietrze nie jest wrogiem. Otwórz okna” – apeluje dr Appelles Econs, alergolog w klinice Burghwood.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Jakie są skutki niewietrzenia pomieszczeń?

Niewietrzone lub nieodpowiednio wietrzone pomieszczenia sprzyjają nagromadzeniu wilgoci i wskutek tego, rozwoju pleśni i grzybów. Są one jedną z najczęstszych przyczyn powstawania alergii i uczulenia. Mogą też wpływać na rozwój chorób układu oddechowego.

Utrzymywaniu się wilgoci sprzyja nie tylko gotowanie. Przyczynia się do tego w dużej mierze suszenie prania w mieszkaniu, prasowanie, zmywanie naczyń, a także kąpiel lub prysznic.

Duszne i nieprzewietrzone pomieszczenia nie są również dobrym miejscem dla osób z nadciśnieniem. Oprócz tego brak wymiany powietrza może wpłynąć na pogorszenie odporności oraz spadek koncentracji.

Które pomieszczenia powinniśmy wietrzyć najczęściej?

Niewątpliwie pomieszczeniem, które absorbuje dużo wilgoci jest kuchnia i łazienka. Gotowanie i kąpiele sprzyjają utrzymywaniu się wilgoci w mieszkaniu, a w połączeniu z wyższą temperaturą, może przyczynić się do powstawania grzybów lub pleśni. Dlatego to właśnie te dwa pomieszczenia, a zwłaszcza kuchnia, powinno się wietrzyć regularnie.

Nie powinniśmy również zapominać o przewietrzeniu pokoju dziennego, zwłaszcza, jeśli pracujemy dużo przy komputerze. Brak cyrkulacji powietrza może obniżyć koncentrację i samopoczucie.

Ważnym pomieszczeniem, które powinno się wietrzyć, jest sypialnia. Warto otwierać okna przede wszystkim przed snem, by oczyścić powietrze i nieco obniżyć temperaturę, co ma wpływ na lepszą jakość snu.

Jak często i w jaki sposób wietrzyć pomieszczenia?

Sypialnię należy wietrzyć przed snem otwierając okno na ok. 15 minut, niezależnie od pory roku.

By zachować odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu i zadbać o cyrkulację powietrza, powinno się wietrzyć mieszkanie 3-4 razy dziennie. Jeśli jednak w ciągu dnia domownicy są nieobecni, otwieranie okien rano i wieczorem również będzie wystarczające.

To, jak powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, zależy przede wszystkim od pory roku. Zimą lepiej otworzyć okno na oścież i wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając okno na oścież przez ok. 5 min. Należy też unikać przeciągów, by zbytnio nie wychłodzić mieszkania.

Okna najlepiej otwierać przed godziną 10 rano oraz po godzinie 22, gdyż w tych godzinach powinno być najmniejsze ryzyko zanieczyszczeń powietrza. Na czas wietrzenia warto też przykręcić grzejniki, by nie produkowały nadmiaru ciepła.

Latem wietrzenie ma odwrotny do zimowego wietrzenia cel. Wtedy chcemy nasze mieszkania wychładzać. W tym celu najlepiej wietrzyć do pół godziny wczesnym rankiem, zanim zacznie się upał, lub wieczorami i nocą. By przyspieszyć wymianę powietrza, można otworzyć dwa przeciwległe okna w celu wywołania przeciągu.

Natomiast w ciągu dnia warto zasłonić okna roletami, by uniknąć przedostawania się gorącego powietrza do środka.

Wiosną i jesienią wietrzenie powinno wyglądać podobnie jak zimą – najlepiej otwierać okna na 10 minut w ciągu dnia. Jeśli jest jeszcze sezon grzewczy, warto to robić w godzinach, w których jest najmniej zanieczyszczeń.