Jak zdiagnozować pochodzenie alergii u małego dziecka? [Porada eksperta]

2016-01-24 14:12

Jestem mamą rocznej Kornelii. Mała w 6 miesiącu życia dostała skazy białkowej (podobno), dostaje specjalne mleko, zero produktów zawierających laktozę. Raz schodzi, raz nie, a teraz nawet krostki wyskoczyły jej na rączkach i nóżkach, a o buzi nie wspomnę. Ma straszne rany, bo to ją swędzi i drapie i pogarsza w ten sposób. Czy jest to możliwe, że jest uczulona na inny produkt? Dodam, że używam maści przepisanych przez lekarza. Z tego, co wiem, badania na alergię można zrobić dopiero w 3 roku życia.

Porada internisty
Autor: Getty Images

Jeśli objawy nie ustępują pomimo eliminacji laktozy i leczenia, to jest bardzo prawdopodobna alergia na jakiś jeszcze inny składnik (np. pokarmowy). Niestety wiele testów alergologicznych ma u tak małych dzieci faktycznie ograniczoną wartość, dlatego najwłaściwsza byłaby konsultacja u alergologa i próba eliminacji innego potencjalnego alergenu. Z poważaniem

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ireneusz Markowski

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalizacja – choroby wewnętrzne. Od 2004 r. dyrektor medyczny sieci POLMED S.A. (5 własnych placówek w Warszawie, 15 w kraju). Certyfikowany audytor systemu zarządzania jakością ISO, lekarz sądowy i biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.