Twister - jak ćwiczyć, żeby wyszczuplić talię i boczki?

2017-01-30 11:55

Twister to mały, choć bardzo sprytny przyrząd do ćwiczeń. Pozwala w łatwy sposób wysmuklić talię, pozbyć się boczków i wzmocnić mięśnie brzucha. Twister w wersji z linkami pomaga także popracować nad mięśniami rąk. Jak dokładnie działa to magiczne kółko i jak na nim ćwiczyć, żeby szybko zauważyć efekty?

Twister - jak ćwiczyć? Efekty ćwiczeń na twisterze
Autor: thinkstockphotos.com Twistery z linkami są bardziej wszechstronne, ponieważ oprócz wzmacniania brzucha, pomagają też modelować ramiona.

Spis treści

  1. Czym jest twister do ćwiczeń?
  2. Jaki twister do ćwiczeń wybrać?
  3. Jakie są ceny twisterów?
  4. Jak ćwiczyć na twisterze?
  5. Jak ćwiczyć na twisterze z linkami?
  6. Efekty ćwiczeń na twisterze

Twister to lekki, przenośny sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha. Jeśli nie jesteś wielbicielem siłowni lub po prostu nie masz na nią czasu, a zależy ci na efektywnym treningu, dzięki któremu pozbędziesz się boczków i wzmocnisz brzuch, twister to idealny wybór dla ciebie.

Czym jest twister do ćwiczeń?

Twister jest niewielkim urządzeniem do ćwiczeń fizycznych. Ma wygląd dysku o średnicy około 28 centymetrów. Mieści się do sportowej torby, można go przechowywać w szafie lub zabierać ze sobą np. na wakacje. Mechanizm jego działania opiera się na talerzu obrotowym, na który staje się nogami i wykonuje skręty tułowia. Talerz wprawia się w ruch za pomocą mięśni nóg i korpusu.

Twister występuje w wielu wariantach – wszystkie łączy talerz obrotowy, ale różni między innymi jego wykończenie czy dodatkowa funkcjonalność sprzętu. Im droższe urządzenie, tym jest bardziej zaawansowane.

Jaki twister do ćwiczeń wybrać?

Twistery z wypustkami

Niektóre twistery mają wbudowane liczniki cyfrowe, które pokazują i.in. wagę, czas treningu i liczbę spalonych kalorii

Twistery więc mogą być zwykłymi obrotowymi krążkami powlekanymi plastikiem lub posiadać udogodnienie dla stóp. W bardziej profesjonalnych twisterach powierzchnia na której stawiamy stopy, jest pokryta odpowiednio rozlokowanymi wypustkami lub dodatkowo zawiera elementy magnetyczne. Wszystko po to, by po pierwsze – poprawić komfort stóp podczas ćwiczenia (wypustki i magnesy masują podbicie stopy), ale też pozytywnie wpłynąć na kondycję psychiczną ćwiczącego. Wypustki masujące mają działanie stymulujące. Działają podobnie jak akupunktura, uruchamiając na stopie punkty odpowiedzialne za wiele dolegliwości. Taki masaż stóp potrafi zniwelować ból głowy czy kości lub stawów, przeciwdziała osteoporozie, reumatyzmowi i artretyzmowi, a nawet, jak przekonują niektórzy, hamuje wypadanie włosów i dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy. To podobno również dobre lekarstwo na stres.

Twistery z linkami

Niektóre twistery oprócz wypustek posiadają również elementy służące do ćwiczeń rąk. Są to linki zakończone uchwytami, które wyciąga się z boków talerza. Napięcie linek sprawia, że każdorazowe wyciągnięcie uchwytu do góry wymaga włożenia w to określonej siły. Dzięki zamontowanym linkom, urządzenie staje się wielofunkcyjne i znacząco poszerza zakres ćwiczeń, które możemy wykonywać przy jego pomocy.

Twistery stojące

Najbardziej zaawansowaną wersją urządzenia jest twister stojący. To rozbudowany przyrząd, który oprócz obrotowego talerza posiada również uchwyt, który pozwala na ustabilizowanie górnej części ciała podczas ćwiczeń. Ten rodzaj twistera zwykle można spotkać w siłowniach.

Warto wiedzieć

Jakie są ceny twisterów?

Twister nie należy do drogich sprzętów sportowych. Najprostszą wersję można mieć już za około 20 złotych, najdroższe urządzenia potrafią kosztować nawet kilkaset złotych.

Na początek, przed zakupem, warto spróbować poćwiczyć na takim sprzęcie w siłowni czy fitness klubie, aby sprawdzić, czy odpowiada nam ten rodzaj ćwiczeń. Jeśli nie mamy takiej możliwości, nie warto od razu kupować najbardziej zaawansowanego i najdroższego urządzenia. Wystarczy najprostsza wersja z uchwytami za kilkadziesiąt złotych.

Jak ćwiczyć na twisterze?

Niezwykle ważnym atutem tego urządzenia jest uniwersalność, jeśli chodzi o miejsce do ćwiczeń. Twister jest mały, poręczny, nie wymaga specjalnego pomieszczenia czy dodatkowych akcesoriów. Można na nim ćwiczyć w domu, w pracy, na wakacjach czy w parku. Dobrze jednak jest mieć możliwość oparcia gdzieś dłoni, jeśli dopiero uczymy się obsługi tego przyrządu.

Podstawą każdego ćwiczenia na twisterze jest wykonywanie skrętów tułowia. Nie trudno opanować tę umiejętność, więc ćwiczyć można nawet podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki – na pewno nie będzie nam to przeszkadzać.

Sprawdź też: Redukcja - 8 błędów najczęściej popełnianych podczas odchudzania

Na twistera stajemy boso, by działanie wypustek było jak najbardziej efektywne. Najważniejsze w ćwiczeniach na twisterze jest ustabilizowanie części ciała od pasa w górę. Ta część powinna stać nieruchomo, skręty wykonuje tylko dolna część ciała od pasa w dół. Miejsce skrętu jest właśnie w pasie. Na początku ćwiczenie bez podparcia może być trudne, dlatego najłatwiej jest po prostu stanąć na twisterze na wprost ściany, drzewa, szafy, drzwi itd., oprzeć na tym dłonie (na wysokości klatki piersiowej) i nogami wprawić talerz w obroty. Potem możemy pomagać sobie rękami pamiętając jednak, by korpus był ustabilizowany. Wykonując skręt raz w jedną, raz w drugą stronę , powinniśmy dochodzić do momentu, gdy zwiększenie kąta obrotu jest już niemożliwe, bo czujemy opór mięśni brzucha.

Najlepiej jest wykonywać to podstawowe ćwiczenie minimum 10 minut za jednym razem, z czasem można zwiększyć i długość wykonywania skrętów i częstotliwość treningów.

Czytaj też: Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha - jak go używać i jakie daje efekty?

Jak ćwiczyć na twisterze z linkami?

Twister wyposażony w linki z uchwytami umożliwia nam ćwiczenie na tym sprzęcie bez podpierania się. Ręce są zajęte, a linki stanowią pewnego rodzaju stabilizator tułowia. Dodatkowo pełnią funkcję treningową.

Uchwyty linek trzymamy zamkniętymi dłońmi skierowanymi grzbietami do dołu. Podczas ćwiczenia wyciągamy linki zginając ręce w łokciach i zbliżając dłonie do klatki piersiowej. Przez cały czas łokcie powinny być blisko tułowia. Innym sposobem angażowania mięśni rąk w ćwiczeniu na twisterze jest wyciąganie linek nad głowę na prostych rękach lub robiąc to bez zginania łokci wyciągać linki na boki (imitując ruch skrzydeł). Modyfikacji jest zresztą o wiele więcej. Ręce można kierować przed siebie lub za siebie, prostować i zginać.

Ponieważ ćwiczenia na twisterze z uchwytami to większy wysiłek od samych skrętów bioder, najlepiej wykonywać je w trzech seriach po 15 powtórzeń.

Zobacz też: Trening ABT na brzuch i uda - przykładowe ćwiczenia

To ci się przyda

Efekty ćwiczeń na twisterze

Twister ma podwójne działanie. Wpływa pozytywnie na samopoczucie dzięki masażowi punktów na stopie, ale poprawia też formę i wygląd:

  • wzmacnia i kształtuje mięśnie brzucha – ze względu na ruch obrotowy podczas skrętu tułowia, uruchamiamy mięśnie skośne brzucha, często zapomniane i rozleniwione;
  • wysmukla talię – dzięki regularnym ćwiczeniom można uzyskać wyraźne wcięcie w talii;
  • pomaga pozbyć się tłuszczu na biodrach - mówi się nawet, że twister to pogromca boczków. Jest w tym sporo prawdy, bo skośne ruchy mają działanie wysmuklające;
  • wzmacnia mięśnie rąk – twister rzeźbi ramiona, zarysowując ich muskulaturę. Dzięki podciąganiu linek do klatki piersiowej czy nad głowę, mamy podobne poczucie, jak przy dźwiganiu niewielkich ciężarków;
  • poprawia wygląd nóg i pośladków – wystarczy nieco zmodyfikować ćwiczenia i np. zacząć trenować na dwóch twisterach, by pobudzić do pracy również partie mięśniowe poniżej pasa;
  • redukuje tkankę tłuszczową – i to nie tylko w obrębie brzucha. Urządzenie pozwala spalić około 100 kcal w ciągu 15 minut. Nie można tu jednak liczyć na spektakularne i szybkie chudnięcie. Aby osiągnąć wyraźne efekty, trzeba włączyć dodatkowy trening i dietę. Na pewno jednak twister może bardzo pomóc w procesie chudnięcia.