Okulary do pływania: jakie kupić?

2019-07-22 10:25

Jak dobrać okulary do pływania, żeby nie przeciekały, nie uciskały i nie spadały z głowy w czasie pływania? Dla kogo lepsze będą okulary z grubą, miękką obwódką silikonową, a komu wygodniej będzie się pływało w tzw. twardych okularach, które głębiej osadzają się w oczodole? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Okulary do pływania: jakie kupić? [Porównanie dostępnych modeli i ceny]
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Okulary do pływania - kryteria wyboru
  2. Okulary do pływania - jak je testować w sklepie
  3. Okulary do pływania - różnice między modelami
  4. Przykładowe ceny okularów do pływania:

Jakie okulary do pływania kupić? Takie, które nie odbiorą ci przyjemności z czasu spędzanego na basenie, nie będą zaparowywały i przepuszczały wody. Parametry te zależą nie tylko od jakości materiałów, z których zostały wyprodukowane, ale i odpowiedniego dopasowania do kształtu i wielkości twarzy. Nie warto kupować najtańszych modeli gogli pływackich, bo prawdopodobnie ich wytrzymałość będzie niewielka, ale najdroższe modele wcale nie muszą być najwygodniejsze.

Czy trzeba w basenie pływać w okularkach? Tak, bo okularki chronią oczy przed podrażnieniami chlorowaną wodą i zapaleniem spojówek.

Okulary do pływania - kryteria wyboru

Stając przed półką z okularkami do pływania w sklepie sportowym, stajemy przed wyborem sprzętu pływackiego, którego nie możemy przetestować w wodzie, a to znacznie utrudnia dokonanie właściwego zakupu. Dlatego w wielu przypadkach kupowaniu okularów do pływania polega na kupowania jednej pary, testowaniu jej na basenie, a jeśli okazuje się, że okularki nie pasują (np. zaparowują, przeciekają lub są niewygodne) – kupowanie kolejnej. I tak w koło, aż uda się dobrać idealną parę.

Aby zminimalizować konieczność kupowania kilku par okularków, można sprawdzić już w sklepie, jak okular dopasowuje się do twarzy, czy się odpowiednio przysysa i utrzymuje w oczodole – w ten sposób unikniemy przynajmniej nieprzyjemności spowodowanych wlewaniem się chlorowanej wody pod okular.

Jak to zrobić? Trzeba szeroko otworzyć oczy, przycisnąć okularki do oczodołów i wyssać powietrze, wyciskając je spod gumowych otoczek.

Okulary do pływania - jak je testować w sklepie

Zobacz na filmie, co da się sprawdzić w okularach do pływania już w sklepie i na co zwracać uwagę przy wyborze okularów:

Źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news

Jeśli okularki się przyssały i nie odpadają od oczodołów przez kilka sekund, możesz mieć większą pewność, że ten model będzie leżał dobrze także pod wodą.

Czytaj też:

Okulary do pływania - różnice między modelami

Zanim kupisz okulary do pływania określ swój poziom zaawansowania i to, jak często będziesz ich używać. Osobom początkującym poleca się okulary miękkie, bo są wygodniejsze. Zaawansowani pływacy, którzy dużo czasu spędzają w basenie, wolą tzw. szwedki – twarde okulary profesjonalne.

Okulary miękkie – polecane są dla początkujących i amatorów. Mają one grubą warstwę gumowej obwódki, która sprawia, że okular nie wpija się mocno w oczodół.

Okulary półprofesjonalne – mają znacznie mniej gumowej obwódki, niż okulary miękkie, a pływak mocniej czuje je na twarzy. Jednak osobom zaawansowanym pływa się w nich bardziej komfortowo ze względu na większy kąt widzenia.

Anti fog – wewnętrzna powłoka chroniąca okularki przed zaparowaniem (niezbędna przy dużych różnicach temperatury wody i powietrza).

Porada: Jeśli decydujesz się na okulary miękkie, wybierz te z gumą (silikonem) przysysającym się do twarzy. Tańsze modele na gąbce częściej przepuszczają wodę, a po dłuższym pływaniu w basenie pozostawiają nieestetyczne odkształcenia na twarzy.

Czytaj też:

Okulary twarde (typu szwedki) – przeznaczone dla osób, które pływają dużo i często. Szwedki praktycznie w ogóle nie mają miękkich gumek, a prawdopodobieństwo, że okular przyssie się do oczodołu jest niewielkie. Są to okulary wyczynowe, o szerokim kącie widzenia, co jest niezbędne na zawodach.

Okularki z funkcją mirror (lustrzana soczewka) – zmniejszają jasność i blask, poprawiają komfort pływania.

Dobrze dopasowane szwedki nie powinny wpijać się w oczodoły, ale z pewnością bardzo głęboko się w nich osadzają, co może powodować dyskomfort. Zaletą takich okularów pływackich jest to, że można je indywidualnie dopasować do rozstawu twarzy – kupuje się je w zestawie składającym się z dwóch oddzielnych szkieł, sznureczka do łączenia ich na nosie i podwójnej gumy do założenia na głowę i akcesoriów do montażu.

Przykładowe ceny okularów do pływania:

Źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news