Senior w domu opieki – jak go przygotować?

2019-10-16 9:15

Dom opieki dla seniora to dla jednych ostateczność, dla innych – szansa na spokojną, godną starość w towarzystwie osób w podobnej sytuacji. Jednak decyzja o tym, by oddać seniora do domu opieki, nie należy do łatwych. Jak przygotować starszą osobę na pobyt w domu spokojnej starości i czy warto przekonywać ją do tego na siłę?

Senior w domu opieki – jak go przygotować?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Senior w domu opieki - obawy
  2. Senior w domu opieki - jak przekonać?
  3. Senior w domu opieki - wspólny wybór ośrodka
  4. Senior w domu opieki - okazuj wsparcie
  5. Senior w domu opieki - rozmawiaj spokojnie

W życiu każdego dziecka nadchodzi moment, kiedy musi zdecydować, jak dalej opiekować się rodzicem w podeszłym wieku. W najlepszej sytuacji są te osoby, które mieszkają blisko rodziców i  są na każde zawołanie. Gorzej, jeśli stan zdrowia seniora pozostawia wiele do życzenia, a dzieci mieszkają na tyle daleko, że codzienne dojazdy są uciążliwe, a na zapewnienie doraźnej fachowej opieki brakuje funduszy.

Wówczas dom opieki wydaje się być dobrym rozwiązaniem. By jednak bliski nie poczuł się odepchnięty, nikomu niepotrzebny, to przede wszystkim on musi być przekonany do tego, by przenieść się do domu spokojnej starości. Jak z nim o tym rozmawiać by zrozumiał, że dom starców może być dla niego dobrym wyjściem? Jak zacząć temat i rozmawiać o tym bez niepotrzebnych negatywnych emocji?

Senior w domu opieki - obawy

Powiedzenie, że starych drzew się nie przesadza, jest w tym przypadku wyjątkowo trafne – ludzie w pewnym wieku mają już swoje przyzwyczajenia i ich zmiana, nawet jeśli osobom postronnym wydaje się niewielka, bywa dla seniorów prawdziwą rewolucją.

Taką rewolucją na pewno będzie przeprowadzka do domu spokojnej starości. Nie powinna to być więc decyzja, którą osoba starsza musi podejmować z dnia na dzień – związana z tym presja na pewno wywoła stanowczy protest. Dużo lepiej jest pomyśleć o takiej zmianie na długo przed tym, jak wymusi ją życie. Co jakiś czas warto poruszać temat mimochodem, oceniając reakcję mamy lub taty – i nie reagować emocjonalnie, gdy będzie zdecydowanie negatywna.

Senior w domu opieki - jak przekonać?

Prędzej czy później nadejdzie jednak dzień, kiedy trzeba będzie przeprowadzić z seniorem „poważną rozmowę”. Być może pretekstem do niej będzie pogarszający się stan zdrowia, gorsza pamięć, niezdolność do wykonywania pewnych czynności, kwestie bezpieczeństwa, czy brak zapewnienia seniorowi stałej, fachowej opieki w domowym zaciszu.

Warto już na samym jej początku podkreślić, że jest to tylko rozmowa, a nie podejmowanie wiążących decyzji. Chodzi o to, by uświadomić rodzicowi, że sam dłużej nie da rady żyć tak, jak dotąd i powinien pomyśleć nad tym, by zamieszkać w miejscu, w którym ktoś może opiekować się nim przez całą dobę.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić taką rozmowę, o pomoc warto poprosić psychologa, który na co dzień ma do czynienia z takimi sytuacjami (tacy specjaliści współpracują często z domami spokojnej opieki i to przede wszystkim tam warto poszukać wsparcia).

Senior w domu opieki - wspólny wybór ośrodka

Decyzję o wyborze domu spokojnej starości zwykle podejmują dzieci, jednak – ponieważ mieszkać tam będzie rodzic lub rodzice – to właśnie seniorzy powinni mieć prawo decyzji. Poczucie stanowienia o sobie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, dlatego też warto tak rozmawiać o przeprowadzce do domu opieki, by senior miał poczucie, że w gruncie rzeczy to on podejmuje decyzję, a nie jest do niej zmuszany.

Czytaj też: Domy opieki - jak znaleźć spokojną przystań dla seniora?

Warto też wspólnie odwiedzić kilka placówek – o ile oczywiście istnieje taka możliwość, bo w okolicy jest ich wybór, a na takie odwiedziny pozwala seniorowi stan zdrowia – i zdecydować, która z nich zapewni najlepszą opiekę. To dobra okazja, by zapoznać się z personelem, innymi mieszkańcami, otoczeniem, zobaczyć jak wygląda pokój i jak przebiega typowy dzień.

Czytaj też: Dom opieki dla seniora - jak wybrać?

Być może tętniący życiem i życzliwością starszej społeczności dom wyda się seniorowi bardziej przyjaznym miejscem, niż własne samotne cztery ściany, gdzie prócz telewizora i wyglądania przez okno trudno o inne rozrywki, a w pobliżu nie ma żadnych życzliwych sąsiadów w podobnej sytuacji.

Warto pamiętać przy tym, że starsi ludzie często mają swoje pasje i ważne, by mogli je kontynuować nawet mieszkając w domu opieki – jeśli przyszły pensjonariusz nie wyobraża sobie rozstania z ukochanym kotem, powinien móc go zabrać ze sobą, a jeśli uwielbia pracę w ogródku, warto poszukać ośrodka, który to umożliwia.

Czytaj też: Hobby na emeryturze: 9 pomysłów na kreatywne zajęcia

Cenna jest również możliwość stopniowej adaptacji. Być może seniora łatwiej będzie przekonać do domu opieki, jeśli będzie miał możliwość stopniowej adaptacji – podobnej, jaka ma miejsce w przedszkolach. Warto więc upewnić się, czy dany dom opieki pozwala na to, by przywozić potencjalnych pensjonariuszy na kilkugodzinny pobyt jeszcze nim zamieszkają w nim na dobre. To pozwoli stopniowo przyzwyczaić się seniorowi do nowych warunków, zbuduje poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli pierwsze spotkanie wypadnie pozytywnie, po kilku takich sesjach można spróbować zorganizować pobyt kilkudniowy – na próbę. To dobry sposób na to, by senior przekonał się, jak naprawdę wygląda codzienne życie w domu opieki a jednocześnie miał poczucie, że w każdej chwili może wrócić do dawnego życia.

Czytaj też: Idealny dom opieki

Ponieważ to senior będzie mieszkał w domu opieki, to przede wszystkim on powinien decydować, który ośrodek wybrać

Senior w domu opieki - okazuj wsparcie

Próbując przekonać seniora do przeprowadzenia się do domu opieki trzeba okazywać mu wsparcie. To bardzo ważne – perspektywa takiej przeprowadzki często budzi w osobach starszych paraliżujący lęk w obawie przed porzuceniem. Ważne jest więc, by dać rodzicowi pewność, że do tego nie dojdzie, a także możliwość kontaktu z bliskimi w każdej chwili.

Można to robić na różne sposoby, na przykład wyposażyć seniora w telefon komórkowy, z którego będzie mógł dzwonić w razie potrzeby, a także wspólnie rozplanować odwiedziny.

Czytaj też: Telefon dla seniora - na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu dla seniora?

Senior w domu opieki - rozmawiaj spokojnie

Wiele osób w podeszłym wieku boi się mieszkać w domu opieki i jest to zupełnie zrozumiałe. Jeśli senior nie chce się przeprowadzić, nie zmuszaj go do tego na siłę i nie staraj przekonywać, że to najlepsze rozwiązanie, bo zdaniem osoby starszej wcale takie być nie musi.

Zamiast się denerwować, spróbuj porozmawiać z rodzicem o aktualnej sytuacji, o trudnościach, jakie napotyka na co dzień, a w trakcie rozmowy przypomnij o wydarzeniach, jakie miały miejsce na skutek braku profesjonalnej opieki. Być może wtedy osoba starsza sama dojdzie do wniosku, że dom opieki nie ograniczy jej samodzielności, lecz pomoże ją rozwinąć, a w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba, pomoc będzie tuż obok.

Czytaj też: Opieka nad starszą osobą: jak rozmawiać ze starszymi rodzicami?