Drgawki u niemowlaka - przyczyny. Co robić, gdy u niemowlaka pojawią się drgawki?

Drgawki u niemowlaka - przyczyny. Co robić, gdy u niemowlaka pojawią się drgawki?
Autor: Thinkstockphotos.com Drgawki u niemowlaka - przyczyny. Co robić, gdy u niemowlaka pojawią się drgawki?

Drgawki u niemowlaka mogą się pojawić podczas karmienia, po przebudzeniu, przy zasypianiu czy podczas snu. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny drgawek u niemowlaka, należy zachować spokój i udzielić dziecku pierwszej pomocy. Potem jak najszybciej należy udać się do lekarza, ponieważ nawet krótkotrwałe drgawki o niewielkim nasileniu mogą być objawem poważnej choroby. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny drgawek u niemowlaka i co robić, gdy się pojawią.

Drgawki u niemowlaka to mimowolne, szybkie, rytmiczne skurcze mięśni. Mogą im towarzyszyć objawy, takie jak krótkotrwała utrata przytomności, przewracanie gałkami ocznymi, przyspieszony oddech. Niepokojące objawy mogą się pojawić także przed i po ustaniu drgawek, takie jak płacz, senność czy wiotkość mięśni. U ok. 3 proc. niemowląt i dzieci przyczyną drgawek jest gorączka (tzw. drgawki gorączkowe). U pozostałych przyczyny drgawek to różnego rodzaju choroby, które zwykle dotyczą układu nerwowego. Drgawki u niemowlaka należy odróżnić do drżenia. Drżenia pojawiają się do 3. miesiąca życia, ustępują po przytrzymaniu (w przeciwieństwie do drgawek) i charakteryzują się brakiem ruchów gałek ocznych (które występują w przebiegu drgawek).

Drgawki u niemowlaka podczas gorączki

Drgawki gorączkowe to incydent drgawek, który pojawia się u 3-4 proc. dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Towarzyszy im podwyższona temperatura ciała i nie są one wynikiem ostrej choroby układu nerwowego.

Drgawki gorączkowe proste (typowe) charakteryzują się napadem drgawek uogólnionych, co oznacza, że dotyczą całego ciała i wiążą się z całkowitą utratą przytomności. Trwają krócej niż 15 minut, najczęściej 2–3 minuty i nie powtarzają się w ciągu 24 godzin trwania choroby gorączkowej.

Drgawki gorączkowe złożone przebiegają bez całkowitej utraty przytomności na początku napadu, a jedynie z zaburzeniem świadomości dziecka (brak logicznego kontaktu z dzieckiem, brak reakcji wzrokowej  bądź  ruchowej  dziecka  na  polecenia). Drgawki obejmują jedną połowę ciała, czasem ograniczają się do jednej z kończyn (ręce, nogi), policzka, kącika ust, powieki. Trwają 15 minut i dłużej. Powtarzają  się w ciągu 24 godzin w trakcie trwania  choroby gorączkowej.

Ważne

Drgawki u niemowlaka - co robić?

Przede wszystkim nie panikuj! Ułóż dziecko w wygodnej pozycji i sprawdź, czy nie ma problemów z oddychaniem. Odsuń od niego przedmioty, o które mogłoby się uderzyć.

Drgawki u niemowląt - pozostałe przyczyny

Drgawki u niemowlaka, które pojawiają się przy zasypianiu, podczas snu, po przebudzeniu czy podczas karmienia mogą wskazywać na:

 • uszkodzenia okołoporodowe - niedotlenienie mózgu, krwawienia śródczaszkowe
 • padaczkę  - ta może wystąpić już w wieku niemowlęcym, przybierając postać tzw. zespołu Westa. Najczęściej występuje pomiędzy 3. a 9. miesiącem życia. Napady mogą przybrać postać nagłych skurczów, podczas których niemowlę nagle zgina się w pół, przyciągając do brzucha nóżki. Objawami towarzyszącymi są niepokój dziecka, krzyk, bladość lub zaczerwienienie twarzy, ślinotok, potliwość i odruchy wymiotne. Tzw. zespół Westa łatwo pomylić z kolką jelitową

Drgawki występujące do 3. dnia po porodzie w większości przypadków związane są z niedotlenieniem i urazem. Drgawki występujące między 3. a 8. dniem życia najczęstszą związane są z zaburzeniami metabolicznymi.

 • nowotwór (pierwotny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego lub guz będący przerzutem do ośrodkowego układu nerwowego)
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - pojawiają się wysoka gorączka, temperatura może sięgać nawet 40 st. C, dreszcze, sztywność karku, bóle w mięśniach i stawach, bóle głowy i karku, nudności, wymioty
 • uraz ośrodkowego układu nerwowego
 • zespół odstawienia leków (np. heroina, barbiturany), przewlekły nikotynizm matek
 • wrodzone defekty metaboliczne, np. choroba syropu klonowego
 • Zaburzenia metaboliczne, np.

  - hipoglikemia (niedocukrzenie) - hipoglikemiczne drgawki mogą być związane m.in. z przedwczesnym porodem, z dystrofią wewnątrzmaciczną, z cukrzycą mamy dziecka, z zaburzeniem wchłaniania glukozy, z infekcją, z genetycznie uwarunkowanymi zaburzeniami metabolicznymi (np. galaktozemia)

   - hipokalcemia (niedobór wapnia we krwi) - ujawnia się zwykle ok. 3 dnia życia w postaci drgawek z bezdechami nasilającymi się pod wpływem bodźców zewnętrznych. Zaburzenie to występuje u dzieci matek chorych na cukrzycę, u wcześniaków, u dzieci z krwawieniem wewnątrzczaszkowym oraz niedotlenieniem mózgu

     - hiponatremia (niedobór sodu) - związana najczęściej z nadmierną podażą płynów pozbawionych sodu przy niedostatecznym wydzielaniu wazopresyny (ADH), może doprowadzić do obrzęku mózgu i drgawek. Taka sytuacja zdarzyć się może w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub krwawieniu śródmózgowym

     Tego nie rób

     Nie wkładaj nic dziecku do ust podczas napadu (może się zakrztusić). Nie podawaj też leków doustnych ani napojów.

     Czy artykuł był przydatny?
     Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.