4 poważne dolegliwości, które powodują krwawienie z nosa
Krwawienie z nosa to częsta dolegliwość. Czasami jest skutkiem ubocznych stosowanych leków i terapii. Może to być także symptom świadczący o poważnej chorobie. Sprawdź, na jakie schorzenia może wskazywać krwawienie z nosa.
Znaczna większość krwawień z nosa występuje w okolicy przegrody nosowej, ponieważ to miejsce, gdzie znajduje się wiele naczyń krwionośnych podatnych na uszkodzenia, ale zdarzają się przypadki idiopatycznego krwawienia.
Krwawienie może wystąpić niezależnie od wieku czy płci, a także być zależne od:
- pogody – jeśli cierpisz na problemy z zatokami, w niektórych porach roku możesz częściej wydmuchiwać nos. Jesienią i zimą ten wrażliwy obszar staje się suchy i łatwo o podrażnienia,
- dłubania w nosie – palec lub inne narzędzie, które pomaga pozbyć się zbędnej wydzieliny, może spowodować uszkodzenia wewnątrz jamy nosowej,
- infekcji – choroby górnych dróg oddechowych powodują, że wydmuchujemy nos o wiele częściej niż zwykle, a stały nacisk na tę okolicę może rozrywać naczynia krwionośne i powodować krwawienie.
Przyczyny krwawienia z nosa można podzielić na trzy grupy:
- Krwawienie rzekome, np. nowotwór gardła, krwioplucie, żylaki przełyku,
- Krwawienie ogólnoustrojowe, np. ciąża, niewydolność wątroby, zaburzenia hormonalne,
- Krwawienie miejscowe, np. mikrourazy, perforacja przegrody nosowej, polipy.
Krwawienie z nosa może być łagodnym sygnałem informującym o poważniejszym problemie.
Sprawdź, jakie 4 schorzenia mogą być przyczyną krwawienia z nosa
Polecany artykuł:
Co robić podczas krwotoku z nosa?
Przede wszystkim nie odchylaj głowy do tyłu. Jeśli stan ogólny pacjenta jest ciężki, należy ułożyć go na boku. Dzięki temu krew będzie mogła wypłynąć na zewnątrz. Leżąc lub odchylając głowę do tyłu, zwiększamy ryzyko zakrztuszenia się krwią.
Najlepiej usiąść i pochylić się do przodu, by kontrolować wypływającą krew. Można ostrożnie wydmuchać nos, a potem zaciskać palcami jego skrzydełka przez około 8-10 minut.
Dobrze byłoby zmierzyć ciśnienie tętnicze, ponieważ najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa jest wysokie ciśnienie. Jeśli krwawienie nie ustanie, można spróbować zatamować wyciek poprzez włożenie do nosa waty nasączonej kroplami obkurczającymi śluzówkę, a w przypadku, gdy nawet to nie pomoże, koniecznie udać się do lekarza.
Porady eksperta