Od teraz w szpitalu założą ci opaskę identyfikacyjną!

opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Opaski identyfikacyjne w szpitalach, kodujące dane osobowe pacjenta, stały się rzeczywistością. Umieszczane na przegubie opaski zastąpiły tym samym stosowane dawniej karty identyfikacyjne umieszczane przy łóżku chorego.

Od początku 2013 roku w szpitalach obowiązkowe stało się stosowanie opasek identyfikacyjnych, w których zakodowane są dane osobowe pacjentów. Jest to pierwszy krok do wprowadzenia 1 sierpnia 2014 roku elektronicznego systemu dokumentacji medycznej. Już teraz stopniowo e-dokumentacja staje się rzeczywistością w kolejnych placówkach ochrony zdrowia, ale na jej całkowitą adaptację szpitale mają jeszcze ponad 1,5 roku.

Dlaczego karty zostały zastąpione przez opaski identyfikacyjne?

Wprowadzane zmiany to efekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Kwestia ta została także doprecyzowana w specjalnym rozporządzeniu ministra zdrowia. Pacjenci założą na ręce opaski identyfikacyjne, na których znajdą się ich zakodowane dane osobowe. Szpital może stosować również opaski kolorystyczne ostrzegające o alergiach pacjenta lub kodować te opcjonalne informacje w tzw. kodach matrycowych. W niektórych szpitalach opaski z kodem kreskowym nie są jeszcze wprowadzone. Placówki te korzystają z  tzw. opasek analogowych (czyli najczęściej wypisywanych długopisem).

Trudne początki wprowadzania elektronicznego systemu dokumentacji medycznej

Pełna informatyzacja tego przedsięwzięcia wymaga zakupienia odpowiednich drukarek, czytników, specjalistycznego oprogramowania – a to podnosi koszty. W dłuższej perspektywie wydaje się jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem, które nie tylko ułatwia pracę, a co za tym idzie pozwala na oszczędności, ale gwarantuje również szybszą procedurę przyjęcia i zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Jednorazowa inwestycja w odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Poważne usprawnienie pracy szpitala wydaje się jednak warte zainwestowania tej kwoty. Dotyczy to zwłaszcza systemów informatycznych, które z czasem mają się stać standardem w każdej placówce ochrony zdrowia. Na polskim rynku przybywa co roku firm specjalizujących się w tej materii, a odpowiednie rozwiązania proponuje m.in. CompuGroup Medical. Warto bliżej zainteresować się ich ofertą produktową, ponieważ umożliwia ona dostosowanie systemu do potrzeb danej lecznicy.

Dlaczego pacjenci muszą nosić opaski identyfikacyjne?

Przeniesienie danych osobowych pacjenta na opaskę zwiększa jego bezpieczeństwo, ponieważ szybko może on zostać zidentyfikowany (istotne np. w przypadku, gdy pacjent zasłabnie poza oddziałem, na którym powinien przebywać). Jednocześnie mają zostać wyeliminowane pomyłki przy wydawaniu leków czy wykonywaniu zabiegów w zintegrowanych systemach szpitalnych wyposażonych w integralny moduł Identyfikacji Pacjenta. Poważną rolę w całym procesie odgrywa także ochrona danych osobowych – ogólnie dostępne karty identyfikacyjne łamały prawo i umożliwiały osobom trzecim wgląd do prywatnych danych pacjenta.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maria
|

Bardzo to wszystko ładnie brzmi, gdy mówimy o świadomych pacjentach hospitalizowanych, przebywających krótko na oddziale szpitalnym. Niestety jak to zwykle bywa nikt nie pomyślał o tych z zaburzeniami psychicznymi albo z chorobami wieku starczego np. otępieniem, czyli tych którzy przebywają w placówkach opieki długoterminowej - zakładach opiekuńczo-leczniczych. Praktycznie nie ma możliwości założenia im opaski identyfikacyjnej, ponieważ w ciągu kilku godzin pacjent po prostu ją zrywa. Nie można również założyć takiej opaski np. na nogę ponieważ pacjenci ze względu na posiadane choroby przewlekłe mają duże skłonności do obrzęków, a opaska ma określony maksymalny obwód. Tak więc zakłady opieki długoterminowej mają poważny problem. Pacjenci przebywają w nich często po kilka lat. Czy biorąc pod uwagę tylko ten aspekt ktoś z nas zdrowych osób chciałby przez kilka lat nosić opaskę identyfikacyjną na ręce? Przecież dla tych chorych to zwyczajnie ich dom. Reasumując - opaska identyfikacyjna tak, ale nie we wszystkich zakładach opieki zdrowotnej, są bowiem takie gdzie chorzy przebywają długoterminowo, a ich stan zdrowia wyklucza możliwość jej założenia.