Koszty nałogu

Czy wiesz, ile kosztuje cię palenie papierosów? Nie tylko tracisz zdrowie, ale także... całkiem poważne pieniądze. Paczka papierosów z roku na rok kosztuje więcej. Koszty ekonomiczne ponoszone przez palaczy zaskakują wysokością sum. Niewielkie kwoty regularnie wydawane na papierosy urastają do wartości zagranicznych wycieczek, nowoczesnego sprzętu elektronicznego, a nawet porządnych samochodów. Sprawdź, ile wydajesz na papierosy.

Ile kosztuje cię palenie papierosów?

Czy wiesz, ile kosztuje cię palenie? To nie tylko setki złotych, ale i dodatkowe koszty. Wypalenie kilku papierosów dzienne to koszt rzędu 72 zł miesięcznie, czyli równowartość 3 biletów do kina. A koszty te rosną z biegiem lat. Jednak regularne palenie papierosów generuje dodatkowe koszty, które nie zostały wliczone do powyższego zestawienia. Na zabicie nieprzyjemnego posmaku w ustach kupujemy gumy do żucia albo pasty do zębów dla palaczy, dezodoranty i odświeżacze powietrza zabijające tytoniowy zapach znajdują stałe miejsce w domach palaczy. Zapalniczki mają to do siebie, że lubią się gubić, więc osoby palące regularnie wydają dodatkowo kilka złotych na nową. Częściej niż osoby niepalące korzystają z profesjonalnego wybielania zębów u dentystów, które trzeba co jakiś czas powtarzać. Zapalniczki, zapałki, popielniczki, gumy do żucia, odświeżacze do ust, odświeżacze powietrza itp. to kolejne 400 zł rocznie. Wybielanie zębów u dentysty kosztuje najmniej 500 zł. To niejedyne koszty, jakie ponoszą palacze. Przyjmując, że na wypalenie jednego papierosa przeznaczasz tylko 5 minut, to przy 20 papierosach dziennie ucieka Ci jakieś…608 godzin rocznie!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE