Biopsja mammotomiczna – jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania

Biopsja mammotomiczna, za pomocą jednego nakłucia, pozwala w ciągu kilkunastu minut na pobranie kilku fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Stosowana jest w diagnostyce raka gruczołu sutkowego, potocznie zwanego rakiem piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy diagnozowany u Polek. Na czym polega biopsja mammotomiczna i jak należy się do niej przygotować?

Biopsja mammotomiczna – jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Autor: Getty Images

Biopsja mammotomiczna piersi (MMT) jest jedną z najnowocześniejszych metod, która pozwala na określenie rodzaju nieprawidłowości wykrytych w gruczole piersiowym. To inaczej mammotomiczna biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią lub MMT - została wprowadzona w 1999 roku. Stosowana jest w diagnostyce onkologicznej i wykonywana w celu rozpoznania zmian nowotworowych w piersi.

Spis treści

  1. Biopsja mammotomiczna – wskazania do badania
  2. Biopsja mammotomiczna – przebieg badania
  3. Biopsja mammotomiczna – możliwe powikłania
  4. Biopsja mammotomiczna – zalety

Biopsja mammotomiczna – wskazania do badania

Kobieta kierowana jest na biopsję mammotomiczną w przypadku, gdy lekarz podczas badania palpacyjnego, USG czy mammografii zauważy w piersiach nieprawidłowości, np.:

Biopsja MMT służy do diagnostyki drobnych zmian, które na obrazie ultrasonograficznym lub mammograficznym nie przekraczają 2 cm, a podczas badania palpacyjnego są niewyczuwalne.

MMT umożliwia wykrycie torbieli w piersiach, podejrzanych zmian, które mogą wskazywać na nowotwór, czy gruczolakowłókniaka mniejszego niż 2 cm.

Biopsja mammotomiczna wykonywana jest w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju i refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Biopsja mammotomiczna – przebieg badania

Co ważne, kobieta przed badaniem MMT musi mieć wykonaną diagnostykę obrazową piersi. Do badania nie należy się odpowiednio przygotowywać.

Narzędzia niezbędne do wykonania biopsji MMT składają się z igły z nożem rotacyjnym, dzięki któremu możemy uzyskać fragmenty zmiany.

Z kolei do igły podłączona jest aparatura, która wytwarza podciśnienie, a co za tym idzie, zmiana umieszczona zostaje w kanale biopsyjnym. Zassana część tkanki zostaje ścięta przez nóż rotacyjny, a uzyskane fragmenty wyssane na zewnętrz igły.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W miejscu zmiany dokonuje się niewielkie nacięcie, gdzie wprowadzana jest igła biopsyjna, przy pomocy której pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.

Dzięki igle rotacyjnej, przy jednym wkuciu, można pobrać materiał z kilku zmienionych miejsc. W przeciągu kilku minut pobieranych jest kilka fragmentów – zmienionej chorobowo – tkanki.

Miejsce nacięcia jest niewielkie i nie wymaga nawet zakładania szwu. Pacjentka po zabiegu ma założony plaster i opatrunek uciskowy wraz z kompresem chłodzącym. Zabieg trwa około 20–30 minut i nie wymaga pozostania w szpitalu.

Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o: 

Biopsja mammotomiczna – możliwe powikłania

MMT jest badaniem małoinwazyjnym, po którym powikłania występują niezwykle rzadko.

Najczęstszym z nich jest krwiak pojawiający się w miejscu wkłucia. Może również dojść do utrudnionego gojenia miejsca wkłucia lub infekcji.

Biopsja mammotomiczna – zalety

Biopsja MMT wykonywana jest pod kontrolą USG, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne nakłucie zmienionej tkanki. Ponadto umożliwia nakłuwanie małych zmian, niewyczuwalnych nawet w badaniu palpacyjnym.

Nie trzeba wykonywać kilku wkłuć, aby pobrać wycinek do badania histopatologicznego – wystarczy jedno wkłucie.

A co najważniejsze, biopsja mammotomiczna (wykonywana pod kontrolą USG) daje niemalże 100 proc. pewność diagnostyczną.

Czytaj też: