Seks: jak przywrócić POŻĄDANIE w związku

2015-08-24 12:56 Janina Borodowska

Nic co dobre nie trwa wiecznie, nawet najsilniejsze pożądanie z czasem wygasa. Jak na nowo wzniecić pożar zmysłów? Co robić, by cieszyć się satysfakcjonującym seksem w długoletnim związku?

Każdy z nas ma inne potrzeby seksualne, a ponieważ istnieją wielkie różnice w temperamencie, nie warto doszukiwać się norm i wzajemnie porównywać. Nie ma niczego takiego jak średnie libido (popęd seksualny) czy typowy poziom aktywności seksualnej.

Zarówno wysokie, jak i niskie potrzeby są w normie, a co ciekawe, libido nie jest wielkością stałą - zmienia się z wiekiem, zależy też od kilku czynników. To właśnie dlatego apetyt na seks okresowo rośnie i maleje.

Niestety, nawet w udanym związku pożądanie "rozbiega się" w dwie różne strony, stając się powodem konfliktów i wzajemnych oskarżeń. Jeśli więc coś w waszym związku się zmieniło i jedno pragnie się kochać częściej, nie stresujcie się tą sytuacją. Najpierw postarajcie się zrozumieć, dlaczego nie jesteście tak aktywni jak dawniej, a potem zacznijcie temu przeciwdziałać.

Posłuchaj jak przywrócić pożądanie w związku. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pożądanie - stan psychiczny i kondycja

To, jak się czujecie, wywiera olbrzymi wpływ na siłę popędu seksualnego. W czasie wakacji czy urlopu, gdy jesteście wypoczęci, odprężeni, nie myślicie o pracy, kochacie się znacznie częściej.

Badania potwierdzają, że zmęczenie i stres hamują pożądanie. Nie dziwcie się zatem, że u partnera ochota na seks słabnie, gdy ma kłopoty osobiste czy pracuje od rana do późnej nocy.

Przygnębienie, złe samopoczucie, choroba też osłabiają libido. Ciekawe, że u kobiet apetyt na seks zmienia się również w czasie cyklu miesięcznego - zwykle słabnie podczas miesiączki (tak jak ogólna kondycja), a rośnie w okolicy owulacji...

Czytaj też: Jak zmienia się libido kobiet w zależności od dnia cyklu

Pożądanie - wiek też ma pewne znaczenie

Matka natura tak to urządziła, że im człowiek starszy, tym jest mniej sprawny. Zasada ta przenosi się również na sferę intymną.  Dwudziestolatkowie nie mają problemu z popędem, gdyż roznosi ich młodość, trzydziestolatkowie też nie narzekają na brak pożądania - są już świadomi własnych doznań, potrafią się cieszyć seksem i czerpać pełnymi garściami ze studni rozkoszy.

U niektórych żar zmysłów nieco słabnie po czterdziestce, u większości po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce... Czy można temu zaradzić? Tak, i niekoniecznie musi to być Viagra. W starszym wieku w znacznym stopniu można przywrócić ochotę na seks, dbając o zdrowie i kondycję fizyczną, poprzez odpowiednie odżywianie, ruch, sport. To naprawdę działa!

Wrogiem pożądania w wieloletnim związku jest też rutyna. Jeśli przez wiele lat kochacie się w ten sam sposób, nie dziwcie się, że w końcu przestaje się chcieć. Nie bójcie się więc wprowadzić do sypialni czegoś nowego, ekscytującego - filmy erotyczne, gadżety z sex shopu, masaż dla dwojga nie są przecież tylko dla młodych! Udany seks jest wielką siłą napędzającą do życia - warto więc się postarać.

Pożądanie - ważny jest stosunek do partnera

Czy zauważyliście pewną prawidłowość? Temperament seksualny zawsze osiąga najwyższy poziom w początkowej fazie związku. Tak działa miłość!

W organizmie zakochanej osoby hormony szaleją i człowiek mógłby się kochać całymi godzinami. Po nocy pełnej szaleństw idziecie do pracy, wracacie i znów jesteście gotowi do erotycznych przeżyć...

Gdybyście jednak w takim szaleństwie trwali bez końca, nie starczyłoby wam sił. Natura zadbała więc o to, by z upływem czasu zapał się studził. Uczucia stają się mniej gwałtowne, ochota na seks przychodzi raz na kilka dni. I choć seks nie jest już eksplozją zmysłów, nadal może być wspaniale.

Ale niekiedy dzieje się inaczej - pożądanie odpływa i nie wraca. Bo partner przestaje się podobać albo w wasze relacje wkradają się pretensje, gniew, żal. Dlatego tak ważna jest dbałość o wygląd, umiejętność wyciszania wzajemnych urazów i codzienna troska o dobre relacje z partnerem.

Czytaj też: 6 porad Michaliny Wisłockiej, jak urozmaicić swoje życie seksualne

>>Nie przegap

Dowiedz się jak zwiększyć libido [WIDEO]

Ważne

Procesy związane z menopauzą czy andropauzą mogą osłabić libido, ale da się to opóźnić, korzystając z pomocy lekarza. Do niego trzeba się też udać, gdy przyczyną braku popędu są zaburzenia hormonalne, depresja bądź jakaś przewlekła choroba. Czasem powodem są przyjmowane leki, warto więc zapytać doktora, czy można je zastąpić innymi lub chociaż zmienić ich dawkowanie.

Nieprawda, że...

...pożądanie to instynkt, który koniecznie musi być zaspokojony. Jesteśmy przecież ludźmi i stawiamy się wyżej od innych ziemskich istot. A nasza przewaga nad nimi polega m.in. na tym, że potrafimy zapanować nad pragnieniami.
...miłość i pożądanie zawsze są ze sobą związane. Wiele osób traktuje seks jak przyjemność samą w sobie i kocha się z osobą, która jest dla nich wyłącznie atrakcyjna. Zdarza się nawet tak, że pociągający fizycznie jest ktoś, kogo się nie lubi.
...mężczyzna, który nie rozładuje pożądania, narażony jest na długotrwały ból. W stanie silnego podniecenia mężczyzna może dotkliwie odczuwać pewien ucisk w kroczu, nie jest to jednak ból. Napięcie takie, jeśli nie jest rozładowane, wkrótce samoistnie ustępuje.
...im mocniej mężczyzna pragnie kobiety, tym większa jest jego sprawność seksualna. A czasami jest wręcz odwrotnie - fascynacja kobietą bywa tak obezwładniająca, że doprowadza mężczyznę do chwilowej niemocy. Pragnienie zaspokojenia ukochanej paraliżuje go.

Zrób to koniecznie

Monotonia jest wielkim wrogiem pożądania. Życie intymne trzeba urozmaicać, i to nie tylko wówczas, gdy się ma 20-30 lat.

  • Weźcie razem prysznic lub wspólną kąpiel w pianie (dobrym pomysłem przy takiej kąpieli jest też kieliszek wina).
  • Jeśli zwykle kochacie się po ciemku, zaszalejcie kiedyś w dzień.
  • Nie tylko łóżko jest miejscem do miłości. Czy choć raz próbowaliście kochać się na dywanie lub w okolicy wielkiego lustra?
  • Czytajcie na głos erotyczną powieść, opowiadajcie sobie fantazje, wymyślajcie pikantne scenariusze - nie ma w tym nic niestosownego!
  • Wykorzystajcie do pieszczot piórka, jedwab, lód - tak by doznania były jak najbardziej różnorodne.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Schart Marie
|

Chcę ci podziękować, pucołowato, za pomoc w przywróceniu mojej żony i pomoc w przemianie mojego życia na lepsze, niech Bóg nadal odnawia twoją siłę i udziela ci więcej mocy, aby pomóc wielu innym.

stach
|

jak nam zabrakło ognia w sypialni, to kupiłem parę zabawek w sexshopie, a w aptece kapsułki herbaya z wyciągiem z korzenia maca, bo świetnie pobudza libido, a ponadto jest całkowicie naturalny i bezpieczny

Mąż Ukrainki
|

Z pewnością zapracowałaś sobie na taki los .Moja żona też sobie na niego usilnie pracuje .......... Z uwagi na to że wziąłem sobie Ukrainkę po rozwodzie z przychówkiem ( byczek ma już 20 lat ).
Przez kilka lat byczek był z babcią na Ukrainie , nie chciał do Polski bo tam miał przyjaciół i dobrze się uczył w szkole .
Po zakończeniu szkoły przyjechał do Polski na studia i ni cholery w wolne dni nie można było się go pozbyć z domu żeby sobie trochę pobaraszkować.Żadne wyjścia na basen czy do kina nie wchodziły w grę bo byczek w wolnym czasie przyssywał się do internetu i non stop w domu !!!
Pokażcie mi małżeństwo które ostatni raz bzykało się PIĘĆ MIESIĘCY TEMU !!!
Ja zeby nie zdechnąć od nadmiaru testosteronu znalazłem sobie stałą kobitkę i choć raz na tydzień mogę sobie poużywać .
Mam tylko wyrzuty sumienia bo nadal kocham moją Natalię ,ale byczek doprowadzi do rozłamu swym chorym , zaborczym postępowaniem .( Kocha tę swoją mamuśkę, że jakby mógł to by się z nią z pewnością ożenił - ona zreszta też odpłaca mu teraz lata rozłąki).
Byczek robi za strażnika w domu i pilnuje żeby nie było następnego potomka bo pewnie oblicza że w spadku za jakiś czas będzie miał wszystko dla siebi :-))......a goowno będzie miał !!! ..... bo ja już się o to postaram żeby miał tylko to na co sobie sam zapracuje .
Bo przecież mógł bysio w wolne dni od nauki pójść popracować do jakiegoś McDonalda czy coś w tym stylu a jednocześnie zwalniając chatę dla nas .
Dziwny jest ten świat śpiewał kiedyś Czesław .......bysie sam nie zje i drugiemu nie da .
A wracając do Ciebie to jeszcze pogarszasz sytuację bo Polacy ( a domyślam sięże jesteś Ukrainką również ) cholernie nie luubią jak ich kobiety latają po wróżkach , jakichś wydumanych "ekstrasensach" tracąc pieniądze które można było włożyć w coś naprawdę sensownego w domu .
Ale wy już takie porąbane jesteście i chyba nic tego nie zmieni więc podpowiem Ci że ........twój mężczyzna zraził się do Ciebie na tyle mocno że już nie wróci .
Ja zresztą też rozważam sens mojego związku ............i mimo że coś jeszcze czuję do żony to jednak widok bysia błąkającego się bezsensownie po MOIM domu spowoduje że podejmę jednak decyzję o zakończeniu tego chorego moim zdaniem już związku .
Pozdrawiam wszystkie nawiedzone wróżkami monachami ekstrasensami Ukrainki ./..

olga23
|

Mój mężczyzna długi czas miał kochankę i nastał ten moment, kiedy on do jej poszedł. Mi powiedział, żeby nie na co nie spodziewałam się, on nigdy nie wróci. Będzie podawał na rozwód. Zaczęłam poszukiwanie magów w internecie. Nie zwłaszcza wierzyła, prosto od rozpaczy. Znalazła jednego maga, zaufała jemu, on nazwał sumę swojej pracy, zapłaciłam. Przez kilka dni on mi napisał, że trzeba jeszcze przeprowadzić, inny rytuał i jeszcze zapłacić, ja - zapłaciła. Przez kilka dni on znów napisała, że jest potrzebny jeszcze rytuał i on kosztuje pieniędzy. Więcej, zwyczajnie, jemu nie płaciłam. Znalazła następnego fachowca w internecie, nie uwierzycie, sytuacja powtórzyła się. Już byłam w pełnej rozpaczy, kiedy mnie zainteresowały odzewy o magu, napisałam jej, zwłaszcza nie na co nie spodziewając się. Ona mi napisała koszt swojej pracy i terminy, do których zobaczę wynik. Ona napisała przez parę tygodniów, plus-minus 2-3 dnie. Ja,zwyczajnie i ucieszyła się i zlękła się rozczarowywania jednocześnie. Praca zaczęła się. Ani przez 3, ani przez 5 dni ona nie wymagała

some1
|

piórka to se mozna wsadzic w d. jak zwiazek jest dlugi to zabija go monogamia...

asiulka
|

Ja uważałam, że feromony to mit, ogólnie nie jestem zbyt piękna i nie miałam nigdy powodzenia. Faceci zawsze woleli moje kolezanki. Ale spróbowałam ostatnio feromonow dla kobiet z pherowin.pl i ...zmieniłam zdanie. O dziwo ja też zaczęłam wzbudzać zainteresowanie facetów, i co było dla mnie wcześniej niewyobrażalne, oni sami za mną latają. Aż czuję się trochę dziwnie.... w swoim wyglądzie nic nie zmieniałam, dalej uwazam że jestem brzydka, i sama nie wiem co Ci faceci we mnie teraz widzą.

Ja
|

Po części Was rozumiem, po części nie. Przecież sex z miłości jest piękny. Gdyby nie to Waszych dzieci by wogóle nie było. Nie rozumiem więc po co wieczne ukrywanie się. Nie mówię żeby teraz kochać się wszedzie i każdej porze. Ale spróbujcie porozmawiać z dziećmi, powiedzcie, że tatuś i mamusią chcą być w nocy sami. A jeżeli Wasze dzieci są już starsze możecie porozmawiać z nimi o tym na poważnie. Wasz sex będzie dla nich krępujący jeżeli Wy go takim uczynicie, będzie robić z iego tajemnicę.

Marzena
|

ja równiez zgadzam się z Alicją to nie jest dla każdego
sama mam 2 dzieci córka ma 8 lat i syn 12 i nie jestesmy w stanie kochac sie czy to rano czy wieczorem
raz z mezem w npocy chcieliśmy ale to byl strach przed nakryciem dzieci
pozatym moja córcia kiedys w łazience znalazła zapakowaną prezerwatywe zapytała sie co to jest juz chciała otworxzyc a ja oczywiscie musiałam dziecko oszykac i powiedziec ze to sa tabletki do pralki

ala
|

Witam,
mam dwoje dzieci i nie mogę sobie pozwolić na żadną radę z ramki "zrób to koniecznie". W dzień? A w nocy śpią i nie możemy hałasować. Te rady są dla osób mieszkających tylko we dwoje.