Czy istnieje SEKS BEZ ZOBOWIĄZAŃ?

2007-05-11 3:52

Zła wiadomość dla amatorów erotycznych przygód. Seks bez zobowiązań nie istnieje. Już jednonocna przygoda może mocno skomplikować nam życie.

Czy istnieje SEKS BEZ ZOBOWIĄZAŃ?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ostrożnie z doborem partnera, nawet do seksu bez zobowiązań
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Wydawałoby się, że fizjologia to jedno, a emocje zupełnie co innego i seks bez zobowiązań może być dobrym rozwiązaniem. Jednak jak twierdzi Gemma O'Brien, badaczka z Uniwersytetu Nowej Anglii, orgazm od zakochania dzieli zaledwie krok. Zdaniem O'Brien, podczas szczytowania pobudzone zostają nie tylko same ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, ale także te, które sterują naszymi uczuciami. A to oznacza tylko jedno. Wysokie ryzyko miłości od pierwszego… no właśnie – od pierwszego udanego pożycia.

Ostrożnie z doborem partnera, nawet do seksu bez zobowiązań

Z naukowego punktu widzenia miłość jest odpowiedzią ośrodka nerwowego na poszczególne bodźce. Teraz jednak okazuje się, że jednym z najbardziej miłosnogennych czynników jest umiejętność zaspokojenia przez drugą osobę. Nawet podczas przypadkowego stosunku mózg pracuje wyjątkowo intensywnie, dzięki czemu dużo lepsze mogą być nasze doznania fizyczne, ale także emocjonalne. Jednym słowem, według analizy przeprowadzonej przez O'Brien, nie da się kompletnie oddzielić seksu od miłości.

Podczas orgazmu osiągamy kulminacyjny moment podniecenia, którego efektem jest u mężczyzny – wytrysk, a u kobiety – skurcze pochwy. Poziom adrenaliny sięga zenitu, doprowadzając tym samym do błogiego zaspokojenia i ukojenia u boku drugiej osoby. Niektórzy twierdzą, że to, czy seks jest udany, w dużej mierze zależy od feromonów. To właśnie owe tajemnicze substancje chemiczne mają sprawiać, że z jednym osobnikiem mamy ochotę na dużo więcej niż z drugim. Być może to one ponoszą odpowiedzialność za to, że chwilową ochotę na igraszki przyjdzie nam zapłacić prawdziwym uczuciem. Jedyne, o co należy się starać, to nieco uważniej dobierać sobie partnerów. Nawet na jedną noc.